Глава 17. Понятия за скриптовете и използвнето им Web страници

17.1 Общи положения

Създаването на Web страници, освен с използването на езика HTML, може да се осъществи и с езици за програмиране.

За целта се използват различни езици за програмиране, но най-разпространения е езика Java.

Езикът Java е създаден на основата на езика C++, но за разлика от него е независим от платформата (операционната система) на която ще се изпълнява програмата.

Широко разпространено е използването на малки програми на Java, включени в Web страници. Такива програми се наричат Java-аплети.

Те се включват в HTML документи с тага <OBJECT> (параграф 15.3), въведен в HTML 4.0 като стандарт, а в по-старите версии - с тага <APPLET>...</APPLET>.

Друга група езици, която се използва широко в Web страници, е групата на езиците за скриптове.

В зависимост от това, къде се изпълняват скриптове те се разделят на две групи.

Към първата група се отнасят скриптовете, чиито код е включен в кода на Web страницата и те, заедно с всички други обекти на страницата, се изтеглят на компютъра на потребителя и се изпълняват на него.

Към втората група се отнасят скриптове, които се съхраняват и изпълнявани на Web сървър.

Скриптовете, разположени и изпълнявани на Web сървър се наричат CGI(Common Geteway Interface-общ интерфейс на шлюза).

Най-често CGI скриптовете се използват за обработка на данни, въведени от формуляри в Web страниците(глава 14).

Най-често използваните езици за програмиране на скриптове, изпълнявани на Web сървър, са езиците Perl и PHP.

Програмирането на скриптове, изпълнявани на Web сървър, е относително самостоятелна област, която не се разглежда в настоящото пособие.

Скриптовете, изпълнявани на компютъра на клиента, без да е необходимо някакво взаимодействие с Web сървър, се използват много широко в съвременните Web сайтове.

Скриптовете, изпълнявани на компютъра на потребителя, се интерпретират от Web браузер, който има необходимите за това програми.

Скриптовете, включени в HTML документ, позволяват да се осигури интерактивност на Web страниците. Скриптовата технология се използва в Динамичения HTML (DHTML).

Със скриптовете могат да се обработват и изменят HTML тагове извън тяхната дефиниция в стандартите на HTML.

Един от най-широко използваните езици за създаване на скриптове в Web страници е Java Script.

Java Script може да се разглежда като опростена и сравнително лесна за усвояване версия на платформено независимия език Java.

Освен Java Script, за създаване на скриптове, изпълнявани на компютъра на потребителя, се използва и езика VBScript, който е вариант на Visual Basic. Използват се и други езици.

В настоящата глава се разглеждат начините за включване на Java скриптове в Web страници, тяхната настройка и някои ефекти от използването им.

Разгледани са няколко примера  на Java Script и резултатите от използването им.

Създаването на скриптове, включително на езика Java Script, е извън обсега на пособието. Но използването на готови скриптове и тяхната настроика за изпълнение в конкретна Web страница не представлява особена трудност, за тези които познават добре HTML.

Използването на готови скриптове се улеснява и от обстоятелството, че в Internet има множество безплатни източници на скриптове, написани на различни езици, както такива които се изпълняват на компютъра на потребителя, така и скриптове, изпълнявани на Web сървър.

При взаимстване на скриптове от Web страници трябва да се спазват законите за интелектуална собственост и нормите за етично поведение в Internet.