П Р А В И Л Н И К
за условията и реда за заемане на академични длъжности
във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров"

Съдържание:

Глава първа. Общи разпоредби

Глава втора. Заемане на академични длъжности

Раздел I. Условия и ред за заемане на длъжностите „асистент”

Раздел II. Условия и ред за заемането на длъжности „главен асистент"

Раздел III. Условия и ред за заемане на длъжности „доцент”

Раздел IV. Условия и ред за заемане на длъжности „професор”

Глава трета. Заемане на длъжности „преподавател” и „старши преподавател”

Раздел I. Условия и ред за заемане на длъжностите „преподавател”

Раздел II. Условия и ред за заемане на длъжности „старши преподавател”

Допълнителни и заключителни разпоредби

Приложения:

1. Декларация § 1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на ЗРАСРБ.

2. Изисквания за заемане на академични длъжности във ВВМУ

3. Информационна карта за заета академична длъжност.

4. Процедура за заемане на академичните длъжности „доцент” и „професор”.

5. Изисквания към рецензиите по конкурси за заемане на академични длъжности „доцент” или „професор”.

6. Изисквания към становищата по конкурси за заемане на академични длъжности „ доцент” или „професор”.

7. Изисквания към списъка на трудовете, представени за заемане на академични длъжности „доцент” или „професор”.

8. Изисквания към справката за приносите, представени за заемане на академични длъжности „доцент” или „професор”.

Глава първа.
Общи разпоредби

Чл. 1. Този правилник урежда условията и реда за заемане на академични длъжности във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” в съответствие с разпоредбите на Закона за висшето образование (ЗВО), Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАС), Правилника за неговото прилагане (ППЗРАС), Правилника за устройството и дейността на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” и заповеди на министъра на отбраната, относно реда за заемане на длъжности от академичния състав и длъжност „инструктор” във военните академии и висшите военни училища на Министерството на отбраната (МО).

 Чл. 2. Вакантните длъжности „асистент”, “преподавател” и “старши преподавател” се обявяват:

а) за военнослужещи - със заповед на министъра на отбраната по предложение на академичния съвет;

б) за цивилни служители – със заповед на началника на училището по предложение на академичния съвет.

Чл. 3. Академичните длъжности „главен асистент”, „доцент” и „професор” се заемат с конкурс, обявен при наличие на вакантна длъжност и осигурена преподавателска и научноизследователска натовареност в съответствие с правилника за устройството и дейността на ВВМУ и на този правилник:

а) за военнослужещите - със заповед на министъра на отбраната по предложение на академичния съвет;

б) за цивилните служители и гражданите - със заповед на началника на училището по предложение на академичния съвет.

Чл. 4 (1) Заповедите на министъра на отбраната за обявяването на конкурси за академичните длъжности по чл. 3, б. „а” и за обявяването на вакантните академични длъжности по чл. 2, б. „а” се публикуват в интернет страницата на Министерството на отбраната и съответно на интернет страницата на ВВМУ. ВВМУ организира публикуването на обявите за конкурсите за военнослужещи в „Държавен вестник”.

(2) ВВМУ организира публикуването на обявите за конкурсите за „главен асистент”, „доцент” и „професор” за цивилни служители в „Държавен вестник” и на интернет страницата на училището.

(3) ВВМУ организира публикуването на обявите за вакантните длъжности за „асистент”, „преподавател” и „старши преподавател” за цивилни служители на интернет страницата на училището.

 Чл. 5. (1) Срокът за подаване на документи от кандидатите за участие в конкурс за заемане на академична длъжност е не по-малък от два месеца от обявлението в „Държавен вестник”.

(2) Срокът за подаване на документи от кандидатите за асистенти, преподаватели и старши преподаватели е не по-малък от два месеца от датата на заповедта, с която е обявена вакантната длъжност.

Чл. 6. (1) Допускането на кандидатите до участие в конкурс за заемане на академична длъжност се извършва от комисия, назначена със заповед на началника на училището. Комисията се ръководи от заместник-началника на училището по учебната и научната част и включва декана на съответния факултет; ръководителя на катедрата, предложила конкурса; и други лица, определени със заповедта.

(2) Комисията по ал. 1, в съответствие с изискванията за допустимост на заповедта, с която е обявен конкурсът, и на този Правилник, взема решение за допускане на кандидатите в 7-дневен срок след изтичане на срока за подаване на документи.

(3) За допускането на кандидатите до участие в конкурса комисията съставя протокол, който се подписва от всички членове. В срок до 7 дни след решението на комисията по ал. 2 началникът на училището писмено уведомява всички кандидати за допускането им до участие в конкурса, като за недопуснатите кандидати се посочват и мотивите за недопускането им.

(4) Ако в конкурс за заемане на академична длъжност участва лице с придобито висше образование или образователна и научна степен „доктор” в чуждестранно висше училище, решението по признаването на степента на образование се взема от назначена от началника на училището комисия по реда на Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и на завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища (Приета с ПМС № 168 от 14.08.2000 г. Обн. ДВ. бр.69 от 22 Август 2000 г., изм. ДВ. бр.25 от 3 Април 2009 г., изм. ДВ. бр.79 от 6 Октомври 2009 г., изм. ДВ. бр.59 от 31 Юли 2010 г., изм. ДВ. бр.102 от 22 Декември 2011 г.). В този случай сроковете по алинеи 2 и 3 започват да текат за всички кандидати в конкурса след решението на комисията за признаване на дипломата от чуждестранното висше училище.

Чл. 7. (1) Оценяването на кандидатите за заемане на академичните длъжности „главен асистент“, „доцент“ и „професор“ се извършва от научни журита.

(2) За членове на научно жури се избират български граждани – хабилитирани лица или утвърдени чуждестранни учени в съответната научна област, а при възможност – и в съответното направление и специалност. При интердисциплинарност на конкурсната специалност най-малко един член на журито трябва да бъде от друга научна област, към която специалността има отношение. Журито се състои от две обособени групи – външни и вътрешни за ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” членове. За всяко жури се определя по един резервен член от двете групи. За председател на научното жури се определя вътрешен за ВВМУ член на журито.

(3) Съставът на научното жури се определя не по-късно от два месеца от обявяването на конкурса в „Държавен вестник”. Научното жури се определя за всеки конкурс поотделно от факултетния съвет по предложение на катедрата, за чиито нужди е конкурсът и се утвърждава със заповед на началника на училището.

(4) За членове на научното жури не могат да бъдат избирани лица, които са свързани лица по смисъла на § 1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на ЗРАСРБ с кандидата за заемане на академична длъжност, както и лица, които имат частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективното изпълнение на работата им като членове на журито. За отсъствието на тези обстоятелства всеки член на журито подписва декларация по образец (Приложение № 1).

(5) Научното жури провежда своите заседания в училището. Решенията на журито се приемат с явно гласуване и обикновено мнозинство.

(6) Първото заседание на научното жури се свиква с писмо от началника на училището не по-късно от 14 дни от изтичане на срока за подаване на документи от кандидатите. Деканът на съответния факултет представя на членовете на журито постъпилите документи на кандидатите за участие в конкурса и провежда избор на председател на журито. Под ръководството на своя председател журито проверява документите на кандидатите и изпълнението на етапите по процедурата на конкурса и определя от състава си рецензенти.

(7) Не се провеждат заседания на журито в намален състав. Решенията на журито може да се вземат и неприсъствено, като в тези случаи обсъждането и гласуването се извършват чрез видеоконферентна връзка. До отсъстващ от първото заседание член на научното жури се изпраща писмо за решенията на заседанието.

(8) Решението за замяна на член на журито с резервен член се взема от останалите членове с обикновено мнозинство. При необходимост от замяна на двама или повече членове на научното жури председателят със свой доклад уведомява началника на училището за настъпилите обстоятелства в 14-дневен срок. Началникът на училището възлага на катедрения съвет да предложи нови членове в състава на журито, които се утвърждават по реда на ал. 2.

(9) За рецензенти се избират членове на журито, които нямат общи публикации с кандидатите в представените трудове. По изключение се допуска единият рецензент да има общи публикации, но не повече от 10% от общия брой на представените в конкурса работи. В този случай рецензентът не оценява съвместните публикации.

(10) Процедурата по конкурса за заемане на академичните длъжности „доцент” или „професор” (Приложение № 4) се връчва на всеки член на научното жури на първото му заседание.

(11) При неспазване на срока за изготвяне на рецензиите научното жури има право да избере нов рецензент от своя състав, като на първия не се заплаща възнаграждение за изготвяне на рецензия.

Чл. 8. (1) ВВМУ финансира процедурите за заемане на академични длъжности. Финансовите разходи по видове и в размер се определят с решение на академичния съвет.

(2) На членовете на научното жури се заплаща възнаграждения по сключени договори в размери и по ред, определени със заповед на началника на училището.

(3) Финансирането на процедури за заемане на академичните длъжности „доцент” и „професор” с кандидати за участие в конкурса, на които, към изтичане на срока за подаване на документите остава по-малко от две години до навършването на възрастта по чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда, се поема от кандидатите. По решение на академичния съвет разходите по процедурата могат да се поемат от училището.

Чл. 9. Заседанията на научното жури се протоколират. Протоколът от първото заседание се подписва от председателя на журито и от протоколчика, а от заключителното заседание – от всички членове на научното жури и от протоколчика. Протоколите се прилагат към материалите по процедурата.

Чл. 10. В едномесечен срок от съобщението за избирането им кандидатите се назначават:

а) военнослужещите - със заповед на министъра на отбраната по мотивирано предложение на академичния съвет;

б) цивилните служители и гражданите - от началника на училището.

Чл. 11. (1) Лицата, заемащи академични длъжности в други висши училища или научни организации, могат да преминават на същата академична длъжност във ВВМУ, без обявяване на конкурс.

(2) Лицата по ал. 1 трябва да отговарят на следните условия:

а) да са от същото професионално направление с вакантната академична длъжност, като съответствието се установява от комисия;

б) да притежават същото или съответното военно звание, изискващо се за длъжността, или да отговарят на условията по чл. 21 от Правилника за прилагане на ЗОВС (за военнослужещите);

в) да са заемали съответна академична длъжност в другото висше училище или научна организация не по-малко от 2 години;

г) да отговарят на изискванията за ниво на владеене на английски или френски език по стандарта на НАТО STANAG-6001, определени в съответствие с чл. 28, ал. 8 от Правилника за прилагане на ЗОВС и в длъжностната характеристика за съответната длъжност (само за военнослужещите);

д) При назначаването на академични длъжности да се отчитат последните атестации на кандидатите на заеманите длъжности, а за военнослужещите - и тези по реда на Наредба № Н-28/05.11.2010 г. (обн., ДВ, бр. 92/23.11.2010 г.).

(3) Лицата по ал. 1 се назначават на академични длъжности по решение на съответния факултетен съвет. За военнослужещите решението на факултетния съвет подлежи на утвърждаване от академичния съвет.

Чл. 12. (1) Ако в обявен конкурс за заемане на академична длъжност във ВВМУ кандидатстват кандидати, заемащи същата академична длъжност по същата специалност в друго висше училище или научна организация, в 30-дневен срок от подаване на документите съответният факултетен съвет провежда избор по доклад на декана на факултета.

(2) В случай, че факултетният съвет избере някои от тези лица и се попълни броят на обявените с конкурса места, ВВМУ уведомява в 14-дневен срок останалите кандидати за приключването на конкурса.

(3) Когато при този избор не се попълни обявения брой места, конкурсът продължава по установения ред с участието на всички неизбрани кандидати.

Чл. 13. Военнослужещите, освободени от академична длъжност във ВВМУ поради обучение във военни академии (колежи) у нас и в чужбина или командировани на мисии в чужбина, запазват правата си да заемат същата академична длъжност до една година след завръщането им, без обявяване на конкурс.

 Чл. 14. (1) ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” може да привлича при необходимост хонорувани асистенти и преподаватели.

(2) Кандидатите за хонорувани асистенти трябва да притежават образователно-квалификационна степен “магистър” или образователна и научна степен “доктор” в съответната научна област, а кандидатите за хонорувани преподаватели – образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

(3) След решение на факултетния съвет обявяването на необходимите хонорувани асистенти и преподаватели се извършва на сайта на ВВМУ.

(4). С кандидатите за хонорувани асистенти и преподаватели се провежда събеседване от комисия, назначена от началника на училището по предложение на декана на съответния факултет. Решение за привличането им взема факултетният съвет по предложение на председателя на комисията или на ръководителя на катедрата, за която има такава необходимост. Решението се взема с явно гласуване и обикновено мнозинство от присъстващите членове на съвета. Право на глас имат хабилитираните членове на факултетния съвет.

(5) Отношенията на хоноруваните преподаватели с ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” се уреждат с граждански договор за срок не повече от една година. Договорът може да бъде подновяван по решение на факултетния съвет.

Чл. 15. (1) С решение на факултетния съвет могат да се привличат за извършване на научно-преподавателска дейност учени и преподаватели от страната и от чужбина в качеството им на гост-преподаватели за определен срок.

(2) За изнасяне на цикъл лекции със статут на гост-преподаватели могат да се привличат:

А) военнослужещи с команден и боен опит – генерали и офицери от структурите на МО и такива, участвали в национални щабове и мисии зад граница;

Б) сертифицирани лица – корабни капитани, механици, електромеханици и радиоелектроници от страната и от чужбина и други лица с богат професионален и управленски опит.

(3) Привличането на гост-преподаватели се извършва без конкурс. Предложението до факултетния съвет се извършва от ръководителя на катедрата, за чиито нужди лицето се привлича.

(4) Решението за покана на гост-преподавател се взема от факултетния съвет с явно гласуване с обикновено мнозинство от присъстващите хабилитирани членове на съвета.

(5) Отношенията на гост-преподавателите с ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” се уреждат със договор за срок не повече от една година. Договорът може да бъде подновяван по решение на факултетния съвет.

Чл. 16. За подпомагане на научноизследователската работа и за провеждане на практически занятия с курсантите и студентите могат да се назначават експерти и специалисти. Редът и условията за назначаването им се определят от факултетния съвет за всеки отделен случай по предложение на ръководител на катедра или на изследователски проект.

 Чл. 17. (1) Освободените от длъжност членове на академичния състав, на които поради закриване на щата или други причини, произтичащи от преустройство и реформа на военно-образователната система не може да се осигури изпълнението на преподавателска дейност и не съществуват възможности за прехвърляне и преквалификация в сродна учебна дисциплина, могат отново да заемат съответни академични длъжности до пет години от момента на освобождаването им само с избор от академичния съвет по предложение на факултетен съвет без обявяване на конкурс.

(2) Членовете на академичния състав – военнослужещи, освободени от академична длъжност поради прекратяване на договора за военна служба, могат в течение на пет години от момента на освобождаването им да заемат същата или сродна академична длъжност като цивилни служители само с избор от академичния съвет по предложение на факултетен съвет без обявяване на конкурс, ако освобождаването им е извършено:

1. по взаимно съгласие;

2. с изтичане на уговорения срок;

3. при навършване на пределна възраст за кадрова служба;

4. при настъпила негодност за военна служба, установена от компетентни здравни органи;

5. при организационни и кадрови промени.

(3) С лицата по ал. 1 и 2 се сключва трудов договор за неопределено време.

Чл. 18. ВВМУ изпраща в Националния център за информация и документация (НАЦИД) до 14 дни след датата на назначаването:

1. попълнена информационна карта по образец на НАЦИД – (Приложение № 3) за заета академична длъжност „главен асистент“, „доцент“ или „професор“ на хартиен и на електронен носител в doc формат;

2. копие от заповедта за назначаване на лицето, избрано за заемане на конкурсната академична длъжност.

Чл. 19. При участие в конкурси за „доцент“ и „професор“ с монографични трудове ВВМУ изпраща един екземпляр от тях в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” в срок до 14 дни след датата на назначаването на лицата, избрани да заемат конкурсните академични длъжности.

Чл. 20. Материалите по членове 18 и 19 не се изпращат ако съдържат класифицирана информация.

Чл. 21. Новоназначените нехабилитирани преподаватели преминават педагогически курс по предложение на съответния факултетен съвет, по програма и с продължителност, определени от Академичния съвет.

Чл. 22. За административното обслужване на научните журита и на процедурите във ВВМУ по заемане на академичните длъжности началникът на училището определя секретар по процедурите за заемане на академични длъжности. Материалите по процедурите се съхраняват при секретаря и са на разположение на всички, които проявят интерес към тях.

Глава втора.
Заемане на академични длъжности

Раздел I.
Условия и ред за заемане на длъжности „асистент”.

Чл. 23. Академичната длъжност „асистент” се заема от лица с придобита образователно-квалификационна степен (ОКС) „магистър” в съответната научна област или научни области.

 Чл. 24. (1) На длъжност „асистент” може да бъде назначен докторант, отчислен с право на защита, но незавършил процедурата по защита на дисертационния си труд.

(2) Назначаването на цивилните служители или гражданите по ал. 1 се извършва от началника на ВВМУ по предложение на началника/ръководителя на катедрата, от която е вакантната длъжност, и решение на факултетния съвет за срок не по-дълъг от две години.

(3) На длъжност „асистент” може да бъде назначено и лице, което не е докторант.

(4) Назначаването на цивилните служители или гражданите по ал. 3 се извършва от началника на ВВМУ по реда на чл. 27 за срок не по-дълъг от четири години.

(5) Ако цивилният служител, заемащ длъжността „асистент” не придобие образователната и научна степен „ доктор” в срока, съответно по ал. 2 или по ал. 4, трудовите правоотношения с това лице се прекратяват.

 Чл. 25. (1) На длъжност „асистент” може да бъде назначен военнослужещ – докторант отчислен с право на защита, но незавършил процедурата по защита на дисертационния си труд.

(2) На длъжност „асистент” може да бъде назначен военнослужещ, който не е докторант.

(3) Назначаването на военнослужещите по ал. 1 и 2 се извършва по реда на чл. 27 за срок не по-дълъг от шест години.

(4) Ако военнослужещият по алинеи 1 или 2, заемащ длъжността „асистент” не придобие образователна и научна степен „ доктор” в срока по ал. 3 , същият се освобождава от асистентската длъжност със заповед на министъра на отбраната на Република България. Освобождаването се извършва по реда на назначаването.

Чл. 26. Ако военнослужещият или цивилният служител, заемащ длъжността „асистент”, придобие научна степен „ доктор” в срока, съответно по чл. 25, ал. 3 и по чл. 24, ал. 2 или по ал. 4, същият се назначава по реда на чл. 10 на безсрочен договор.

 Чл. 27. (1) Кандидатите за заемане на длъжността „асистент” подават до началника на ВВМУ рапорт (за военнослужещ) или заявление (за цивилен служител или цивилно лице) , към който прилагат:

1. кадрова/биографична справка (изготвена от кадровия орган по местослужене/органа на личния състав по месторабота) – за кандидатите от Министерството на отбраната, а за гражданите – автобиография;

2. копие от дипломата за завършено висше образование и придобита образователно-квалификационна степен „магистър” с приложението към нея;

3. удостоверение за признато висше образование, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище;

4. творческа автобиография

5. справка за научните интереси и публикации на кандидата;

6. копие от документите по атестирането, заверени от съответния орган по личния състав (за военнослужещи);

7. копие от разрешението за достъп до класифицирана информация (ако има);

8. медицинско свидетелство (за работа);

9. свидетелство за съдимост (само за цивилните служители и гражданите);

10. други документи, удостоверяващи интересите и постиженията на кандидата в съответната научна област (изобретения, научно-приложни разработки и др.).

(2) След положително решение на комисията по допускане по чл. 6, ал. 1 до две седмици след изтичане на крайния срок за подаване на документите, се провежда катедрен съвет, на който се формира становище на катедрата по привличането на всеки от кандидатите. За решението се уведомява деканът.

(3) Деканът на съответния факултет назначава от състава на факултетния съвет комисия, която да проведе интервю с кандидатите и да ги класира.

(4) В едномесечен срок след изтичане на крайния срок за подаване на документите във факултетния съвет се обсъжда предложението на комисията по ал. 3 и се взема решение за назначаване на академичната длъжност „асистент”. Решението се взема от хабилитирания състав на факултетния съвет с обикновено мнозинство и явно гласуване. За избран се счита кандидатът, за който са получени най-много положителни гласове.

(5) При вземането на решение във факултетния съвет се имат предвид:

1. успеха от дипломата за висше образование;

2. публикации в специализирани издания в страната и в чужбина през последните 5 години (при наличие);

3. участия в научни конференции и други научни форуми в страната и чужбина (при наличие);

4.участия в научни изследвания и проекти (при наличие);

5. допълнителна квалификация по обявената специалност;

6. ниво на владеене на чужди езици и др.

(6) Кандидатите могат да правят писмени възражения по проведения избор до академичния съвет, който се произнася по възраженията в едномесечен срок и ги уведомява за своето становище.

Раздел II.
Условия и ред за заемане на длъжности „главен асистент"

Чл. 28. Академичната длъжност „главен асистент” се заема от лица с придобита образователна и научна степен (ОНС) „доктор” в съответната научна област или научни области и отговарящи на изискванията в Приложение № 2.

Чл. 29. (1) Кандидатите за участие в конкурс за заемане на академична длъжност „главен асистент” подават до началника на ВВМУ рапорт (за военнослужещи) или заявление (за цивилни служители или граждани), към който прилагат:

1. кадрова/биографична справка, изготвена от кадровия орган по местослужене (органа на личния състав по месторабота) – за кандидатите от Министерството на отбраната, а за гражданите – автобиография;

2. копие на разрешението за достъп до класифицирана информация (при наличие);

3. диплома за завършена военна академия, ако се изисква (копие);

4. диплома за ОНС „доктор” (нотариално заверено копие);

5. автореферат на дисертационния труд;

6. творческа автобиография;

7. списък на научните трудове, публикации, изобретения и други научно-приложни разработки;

8. справка за цитиране на кандидата, при наличие (без автоцитиранията);

9. копие от документите по атестирането, заверени от съответния орган по личния състав (само за военнослужещ);

10. медицинско свидетелство (за работа);

11. свидетелство за съдимост (за цивилен служител или цивилно лице);

12. документ за трудов стаж или стаж по специалността, ако има такъв (за цивилен служител или цивилно лице);

13. други документи, изисквани по конкурса или удостоверяващи интересите и постиженията на кандидата в съответната научна област.

(2) Документите по предходната алинея се депозират в деловодството на училището.

Чл. 30. (1) На основание решението на комисията по чл. 6, ал. 1 в 14-дневен срок след изтичане на срока за подаване на документите началникът на училището уведомява писмено кандидатите за допускането им до участие в конкурса, като им се предоставя и въпросник за провеждане на конкурсния изпит.

(2) Въпросникът за подготовка на кандидатите се приема от катедрата, за чиито нужди е обявен конкурсът, и се утвърждава от декана на съответния факултет.

Чл. 31. Конкурсният изпит се провежда от научно жури не по-късно от 1 месец след изпращане на съобщението за допускане.

Чл. 32. (1) Научното жури се състои от пет хабилитирани лица, като най-малко двама от тях са външни за ВВМУ.

(2) Съставът на журито се определя в съответствие с чл. 7, ал. 1 до 8.

Чл. 33. (1) Конкурсният изпит се провежда в един ден и включва:

1. анонимен писмен изпит по специалността с продължителност до 4 астрономически часа;

2. устен изпит – събеседване по въпросите от писмения изпит.

(2) При провеждане на писмен изпит:

1. председателят на научното жури предоставя за изтегляне въпроси от въпросника;

2. след завършване писмената работа се предава лично на председателя на научното жури;

3. след изтичане на определеното време всички писмени работи се събират независимо до каква степен са разработени.

(3) При провеждане на устен изпит в залата за изпита се допуска по един кандидат.

(4) Всеки член на журито оценява с положителна или отрицателна оценка кандидатите.

(5) Не по-късно от 7 дни от провеждането на конкурсния изпит председателят на журито съставя обобщен доклад-заключение за резултатите от конкурса до декана на съответния факултет с предложение за избор. Докладът-заключение се подписва от всички членове на журито. При повече от един кандидат, издържал конкурса, научното жури прави мотивирано предложение за избор. Кандидатите имат право да се запознаят с доклада-заключение на научното жури.

Чл. 34. (1) Факултетният съвет провежда избор за заемане на длъжността „главен асистент” не по-късно от 14 дни след предложението на журито.

(2) Решението се взема от хабилитирания състав на факултетния съвет с обикновено мнозинство от редуциран състав и явно гласуване. Допуска се редукция на не повече от 1/6 от списъчния състав. За избран се счита кандидатът, за който са получени най-много положителни гласове.

(3) В случай, че на първо място журито е класирало двама или повече кандидати с равна оценка от конкурсния изпит, факултетният съвет избира чрез гласуване един от тях, като се съобразява с успеха от дипломата за висше образование, както и с документите, удостоверяващи интересите и постиженията на кандидатите в съответната научна област.

(4) Когато нито един от кандидатите не получи мнозинство се провежда ново гласуване само за двамата кандидати, получили най-много гласове на първото гласуване.

(5) В случай, че факултетният съвет вземе решение, с което отказва да се избере лицето, предложено от научното жури по реда на чл. 33, ал. 5, срещу решението може да се подаде възражение от кандидата, предложен от научното жури, както и от председателя на научното жури. Възражението се подава до академичния съвет в седем дневен срок от вземането на решението от факултетния съвет.

(6) При основателност на възражението академичният съвет връща въпроса за ново разглеждане от факултетния съвет. Факултетният съвет взема решението с явно поименно гласуване и обикновено мнозинство, като всеки член на съвета излага мотивите си. Гласуването се извършва по реда на ал. 4.

(7) Всички кандидати, които са се явили на конкурса, се уведомяват писмено от началника на училището за резултата от избора в 14-дневен срок.

 Чл. 35. Когато темата на дисертацията е в научната област на конкурса, конкурсен изпит с кандидатите не се провежда. Съответствието между темата на дисертацията и научната област на конкурса се установява от научното жури. В този случай, при необходимост, журито може да проведе събеседване с кандидата.

Чл. 36. (1) Ако в обявен конкурс за заемане на академична длъжност „главен асистент” кандидатстват лица, защитили дисертационен труд в областта на обявения конкурс в 30-дневен срок от подаване на документите съответният факултетен съвет провежда избор само за тези лица, по доклад на научното жури.

(2) В случай, че факултетният съвет избере някои от лицата по ал. 1 и се попълни броят на обявените с конкурса места, ВВМУ уведомява в 7-дневен срок останалите кандидати за приключването на конкурса.

(3) Когато при този избор не се попълни обявеният брой места, конкурсът продължава по установения ред с участието на всички неизбрани кандидати.

Чл. 37. Избраното лице, спечелило конкурса, се назначава в едномесечен срок на академична длъжност „главен асистент” по реда на чл. 10.

  Раздел III.
Условия и ред за заемане на длъжности „доцент”.

Чл. 38. (1) Академичната длъжност „доцент” се заема въз основа на конкурс и избор. Конкурсът се обявява при наличие на учебна дисциплина с минимален хорариум 30 часа лекции от учебните планове за ОКС „бакалавър”. Необходимо е да бъде осигурена учебна натовареност по норматив, съгласно „Правилника за определяне на учебната заетост на преподавателите от ВВМУ”.

(2) Конкурсите за заемане на длъжността „доцент” се обявяват по професионални направления, като в скоби се посочва научната специалност или наименование на дисциплината по действащ учебен план.

 Чл. 39. (1) Кандидатите за заемане на академична длъжност „доцент” трябва да отговарят на следните условия:

1. да са придобили ОНС „доктор”;

2. не по-малко от две години:

а) да са заемали академичната длъжност „асистент”, „главен асистент”, или

б) да са били преподаватели, включително хонорувани, или членове на научно изследователски екип във ВВМУ, друго висше училище или научна организация, или

в) да са били специалисти от практиката с доказани постижения в своята област.

3. Да изпълняват изискванията за доцент съгласно Приложение № 2

(2) Кандидатите в областта на математиката, физиката, филологиите и други нетехнически науки следва да отговарят на специфичните изисквания за заемане на академичната длъжност „доцент” на съответните специализирани ВУ или научни институти на БАН.

(3) При обявяване на конкурси може да се поставят и други условия, специфични за отделните професионални направления и специалности, които не трябва да противоречат на условията от ал. 1.

Чл. 40. За обявяването на конкурса, срока за подаването на документи и допускането до участие в конкурса се прилагат съответно разпоредбите на членове 3 – 6.

Чл. 41. Кандидатите за участие в конкурс за заемане на академична длъжност „доцент”, подават рапорт / заявление до началника на ВВМУ, към който прилагат:

а) кадрова справка (автобиография) - 3 екз.;

б) копие на разрешението за достъп до класифицирана информация (само за военнослужещите) - 1 екз.;

в) трудов договор за заемана академична длъжност „асистент” или главен асистент”, или документ за трудов стаж (само за цивилните служители и гражданите) - 1 екз.;

г) диплома за ОНС „доктор” - 3 екз.;

д) копие на удостоверението за владеене на английски или френски език по STANAG-6001 (само за военнослужещите) - 1 екз.;

е) списък на научните трудове и публикации (Приложение № 7) - 8 екз.;

ж) научноизследователски трудове, публикации, изобретения и други научни и научно-приложни разработки - 3 екз.;

з) резюмета на трудовете в печатен и електронен вариант - 8 екз.;

и) справка за приносите и цитиранията (Приложение № 8) - 8 екз.;

й) творческа автобиография, която включва информация за учебната и научноизследователската работа на кандидата - 8 екз.;

к) копие на документите от последното атестиране, заверено от съответния орган по личния състав (само за военнослужещите) - 1 екз.;

л) медицинско свидетелство (за работа) - 1 екз.;

м) свидетелство за съдимост (само за цивилните служители и гражданите) - 1 екз.;

н) обява в Държавен вестник - оригинал или копие - 1 екз.;

о)други документи, изисквани по конкурса, отразяващи спецификата на отделните професионални направления.

 

Чл. 42. (1) Конкурсът се провежда от 7 членно научно жури. Най-малко трима от членовете на журито са външни за ВВМУ и най-малко трима са „професори”. На своето първо заседание научното жури избира един за председател.

(2) Научното жури определя от състава си двама рецензенти, поне един от които е „професор”. Останалите членове на научното жури изготвят становища на основата на представените им документи по конкурса и резюмета на трудовете. Рецензиите (Приложение № 5) и становищата (Приложение № 6) се оформят съгласно изискванията и завършват с положително или отрицателно заключение за избор на кандидата.

(3) Съставът на журито, утвърждаването му от началника на училището, избирането на председател и рецензенти се определя в съответствие с чл. 7.

(4) Членовете на научното жури представят рецензиите и становищата си в деловодството на училището в печатен и електронен вариант в срок до два месеца от определянето им в състава на журито.

 Чл. 43. (1) Научното жури оценява кандидатите за заемане на академичната длъжност „доцент” според изпълнението на условията по чл. 39

(2) При равни условия по чл. 39 научното жури взема предвид и общата оценка, получена от оценяването на тези от следните допълнителни условия, които са приложими за съответната област:

1. свързани с учебната дейност:

а) аудиторни и извънаудиторни занятия:

- разработване на учебни програми, семинарни занятия, лабораторни упражнения, лекционни курсове; нововъведения в методите на преподаване, осигуряване на занимания в практическа среда извън ВВМУ.

б) публикувани учебни материали – ръководства за семинарни и лабораторни упражнения, сборници със задачи и др., разработени от кандидата и с негово участие.

в) работа със студенти и докторанти, ръководство на дипломанти и докторанти.

2. Свързани с научноизследователската дейност:

а) участие в научноизследователски проекти; участие с доклади на международни и национални научни форуми; членство в авторитетна творческа и/или професионална организация в съответната научна област; членство в организационни комитети на научни форуми и др.

б) научни и научно-приложни разработки;

в) приложени в практиката резултати от научни изследвания, изобретения и други иновации;

г) научни публикации (печатни и електронни), включително публикации в международни издания. Трудовете следва да съдържат научни и научно-приложни резултати, представляващи оригинален принос в науката.

Чл. 44. (1) Научното жури провежда конкурса в срок до 6 месеца от обявяването му в „Държавен вестник”. След представянето в училището на рецензиите и на становищата по конкурса, председателят на научното жури, съгласувано с декана на съответния факултет, определя датата на заключителното заседание на научното жури. Датата за провеждане на заключителното заседание на научното жури се отдава със заповед на началника на училището.

(2) В срок не по-кратък от 14 дни и не по-дълъг от 30 дни преди заключителното заседание на научното жури на интернет страницата на ВВМУ се публикуват изготвените от участниците в процедурата резюмета на трудовете им след защита на докторска дисертация, рецензиите и становищата на членовете на научното жури, както и датата на заключителното заседание на журито.

(3) Научното жури оценява кандидатите за заемане на академичната длъжност „доцент” според изискванията на ЗРАС, Правилника за прилагане на ЗРАС и настоящия правилник.

(4) При избор за академични длъжности „доцент” и „професор” научното жури изисква от кандидатите писмени отговори на критичните бележки, съдържащи се в рецензиите. При наличие на спорни въпроси от научен характер, научното жури може да покани кандидата на заключителното заседание, за да защити позицията си. След изслушване на кандидата журито се произнася окончателно по спорния въпрос.

(5) На своето заключително заседание журито класира кандидатите с явно гласуване и обикновено мнозинство и ги предлага за избор от факултетния съвет. Предложението до ФС се изготвя от председателя на журито и се подписва от всички членове в 7-дневен срок.

(6) Не по-късно от един месец след внасяне на предложението ФС провежда избор.

 Чл. 45. Материалите по чл. 44, ал. 2, които съдържат класифицирана информация, не се публикуват в интернет. Право за достъп до тях имат само лицата, притежаващи съответното ниво, съгласно Закона за защита на класифицираната информация.

 Чл. 46. В срока по чл. 44, ал. 2 к андидатите за участие в конкурса или засегнати страни, които не са участвали в обжалваната процедура като кандидати за заемане на академичната длъжност, чиито права и законни интереси са били засегнати от крайния резултат на процедурата, могат да подават сигнал (възражение) по процедурата за провеждане на конкурса, за плагиатство и др. Сигналът се адресира до началника на училището или до министъра на образованието, младежта и науката. Сигналите се обсъждат на заключителното заседание на научното жури и на факултетния съвет и се вземат съответни решения.

Чл. 47. Процедурата за избор във факултетния съвет се провежда по реда на чл. 34. Участниците в конкурса имат право да се запознаят с доклада-заключение на научното жури и да правят възражение по реда на чл. 34.

Чл. 48. Избраното лице, спечелило конкурса се назначава в едномесечен срок на академична длъжност „доцент” по реда на чл. 10.

 Чл. 49. Избраният доцент изнася публична академична лекция пред академичната общност на училището.

Раздел IV.
Условия и ред за заемане на длъжности „професор”.

Чл. 50. (1) Конкурсът за заемане на академичната длъжност „професор” се обявява при наличие на учебна дисциплина с минимален хорариум 30 часа лекции от учебните планове за ОКС „бакалавър”. Необходимо е да бъде осигурена учебна натовареност по норматив, съгласно „Правилника за определяне на учебната заетост на преподавателите от ВВМУ”, като 50% от учебната натовареност да е лекции.

(2) Конкурсите за заемане на длъжността „професор” се обявяват по професионални направления, като в скоби се посочва специалността или наименование на дисциплината по действащ учебен план.

 Чл. 51. (1) Кандидатите за заемане на академичната длъжност „професор” трябва да отговарят на следните условия:

1. да са придобили ОНС „доктор”

2. да са заемали академичната длъжност „доцент” във ВВМУ, друго висше училище или научна организация, не по-малко от две академични години или не по-малко от пет години:

а) да са били преподаватели, включително хонорувани, или членове на научноизследователски екип във ВВМУ или в друго висше училище или научна организация, или

б) да са били специалисти от практиката и да имат доказани постижения в своята област;

3. Да изпълняват изискванията за професор съгласно Приложение № 2.

4. да са представили други оригинални научноизследователски трудове, публикации, изобретения и други научни и научно-приложни разработки, които се оценяват по съвкупност.

5. да са изградили научна група от преподаватели и докторанти в съответната специалност и да имат докторанти с успешно защитени дисертации.

(2) Трудовете следва да съдържат съществени научни и научно-приложни резултати, които представляват оригинален принос в науката и/или теоретични обобщения и решения на научни или научно-приложни проблеми, които представляват значителен и оригинален принос в науката.

(3)Ако кандидатите не са заемали академичната длъжност „доцент”, те трябва да представят още един публикуван монографичен труд или равностойни публикации (не по-малко от 20 броя) в специализирани научни издания, които да не повтарят представените за придобиване на ОНС „доктор” и научна степен „доктор на науките”.

(4)Кандидатите в областта на математиката, физиката и други нетехнически науки следва да отговарят на специфичните изисквания за заемане на академичната длъжност „професор” на съответните специализирани ВУ или научни институти на БАН.

Чл. 52. За обявяването на конкурса, срока за подаването на документи и допускането до участие в конкурса се прилагат съответно разпоредбите на членове 3 – 6.

Чл. 53. Кандидатите за участие в конкурс за заемане на академична длъжност „професор”, подават рапорт / заявление до началника на ВВМУ, към който прилагат:

а) кадрова справка (автобиография) – 4 екз.;

б) копие на разрешението за достъп до класифицирана информация (само за военнослужещите) – 1 екз. ;

в) диплом за доцент или друг документ за заемането на академична длъжност – 1 екз. ;

г) диплома за ОНС „доктор” – 4 екз. ;

д) копие на удостоверението за владеене на английски или френски език по STANAG-6001 (само за военнослужещите) – 1 екз. ;

е) списък на публикациите, изобретенията и др. научно-приложни разработки (Приложение № 7) – 8 екз. ;

ж) научноизследователски трудове, публикации, изобретения и др. научни и научно-приложни разработки – 4 екз. ;

з) резюмета на трудовете в печатен и електронен вариант – 8 екз. ;

и) справка за приносите и цитиранията (Приложение № 8) – 8 екз. ;

й) творческа автобиография, която включва информация за учебната и научноизследователската работа на кандидата – 8 екз. ;

к) копие на документите от последното атестиране, заверено от съответния орган по личния състав (само за военнослужещите) – 1 екз. ;

л) медицинско свидетелство (за работа) – 1 екз. ;

м) свидетелство за съдимост (само за цивилните служители и гражданите) – екз. ;

о) обява в Държавен вестник - оригинал или копие – 1 екз. ;

п) други документи, изисквани по конкурса, отразяващи спецификата на отделните професионални направления.

Чл. 54. (1) Конкурсът се провежда от 7 членно научно жури. Най-малко четирима от членовете на журито са „професори” и най-малко трима от тях са външни за ВВМУ. На своето първо заседание научното жури избира един за председател.

(2) Научното жури определя от състава си трима рецензенти, поне двама от които са професори. Останалите членове на научното жури изготвят становища на основата на представените им документи по конкурса и резюмета на трудовете. Рецензиите и завършват с положително или отрицателно заключение за избор на кандидата.

(3) Съставът на журито, утвърждаването му от началника на училището, редът за избирането на председател и рецензенти се определя в съответствие с чл. 7.

(4) Членовете на научното жури представят рецензиите и становищата си в деловодството на училището в печатен и електронен вариант в срок до два месеца от определянето им в състава на журито.

Чл. 55. (1) Научното жури оценява кандидатите за заемане на академичната длъжност „професор” според изпълненията по чл. 51.

(2) При равни условия по чл. 51.научното жури взема предвид и общата оценка, получена от оценяване на тези от следните допълнителни показатели, които са приложими за съответната област:

1. свързани с учебния процес;

а) аудиторни и извънаудиторни занятия – споделяне на опита в преподаването и курсовете и супервизия и консултиране на колеги; осигуряване на занимания в практическа среда извън ВВМУ, разработване на лекционни курсове; преподаване по специалността на чужд език;

б) издадени учебници или публикувани електронни учебници по разработени от кандидата лекционни курсове; създадени нови учебни планове и програми; принос в създаване и развитие на лабораторна база за изследователски и учебни цели.

в) дейност със студенти и докторанти, включително ръководство на докторанти, защитили докторанти под ръководството на кандидата.

2. свързани с научно изследователската дейност;

а) ръководство на научноизследователски проекти; създаване на научна група от преподаватели и докторанти; членство в авторитетна и/или професионална организация в съответната научна област; участия с доклади в международни и национални научни форуми; авторитетни отзиви; създаване на ново направление в науката; създадена научна школа; изнасяне на лекции в чуждестранни университети; членство в редколегии на научни списания; членство в организационни и програмни комитети на национални научни конференции.

б) приложени в практиката резултати от научни изследвания, изобретения и други иновации;

в) научни публикации (печатни и електронни), включително публикации в международни списания и други международни издания;

Чл. 56. Заемането на академичната длъжност професор се осъществява въз основа на конкурс и избор, проведени при условията и реда на членове 44, 45 и 47,

Чл. 57. Избраното лице, спечелило конкурса се назначава в едномесечен срок на академична длъжност „професор” по реда на чл. 10.

 Чл. 58. Избраният професор изнася публична академична лекция пред академичната общност на училището.

Глава трета.
Заемане на длъжности „преподавател” и „старши преподавател”

Раздел I.
Условия и ред за заемане на длъжности „преподавател”

Чл. 59. Длъжността „преподавател” във ВВМУ се заема от военнослужещи и цивилни служители, на които се възлага само преподавателска дейност по езиково обучение, физическа подготовка и др.

 Чл. 60. Вземането на решения и обявяването на вакантните длъжности „преподавател” се извършва по реда на чл. 2. и чл. 4.

 Чл. 61. (1) Кандидатите военнослужещи подават рапорт (заявление – за цивилни служители или гражданите ) до началника на училището, към който прилагат:

1. кадрова/биографична справка, изготвена от кадровия орган по местослужене (органа на личния състав по месторабота за цивилните служители), за гражданите - автобиография ;

2. диплома за завършено висше образование и придобита образователно-квалификационна степен с приложението към нея;

3. удостоверение за признато висше образование, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище;

4. копие от документите по атестирането, заверени от съответния орган по личния състав (само за военнослужещите);

5. копие от разрешението за достъп до класифицирана информация (само за военнослужещите);

6. медицинско свидетелство (за работа);

7. свидетелство за съдимост (само за цивилните служители и гражданите );

8. документ за трудов стаж (само за цивилните служители и гражданите );

9. други документи, удостоверяващи интересите и постиженията на кандидата в съответната научна област (ако има).

(2) Документите по предходната алинея се депозират в деловодството на училището.

 Чл. 62. (1) Допускането до избор и избирането за заемане на длъжността се извършва по реда на чл. 27, алинеи 2,3,4,5 и 6.

(2) Решението за избор на военнослужещ подлежи на утвърждаване от академичния съвет.

Чл. 63. Всички кандидати се уведомяват писмено от началника на училището за резултата от избора в 14-дневен срок.

Чл. 64. В едномесечен срок избраният кандидат се назначава на длъжност „преподавател”:

а) военнослужещите - със заповед на министъра на отбраната или оправомощени от него длъжностни лица по мотивирано предложение на академичния съвет;

б) цивилните служители и гражданите - от началника на училището.

Раздел II.
Условия и ред за заемане на длъжности „старши преподавател”.

Чл. 65. Длъжността „старши преподавател” във ВВМУ се заема от военнослужещи и цивилни служители, на които се възлага само преподавателска дейност по езиково обучение, физическа подготовка и др.

 Чл. 66. Длъжността „старши преподавател” се заема чрез конкурс.

Чл. 67. Вземането на решение за конкурс и обявяването на вакантните длъжности „старши преподавател” се извършва по реда на чл. 2. и чл. 4.

 Чл. 68. (1) Кандидатите за заемане на длъжност „старши преподавател” трябва да отговарят на следните условия:

а) да са заемали длъжността „преподавател” по съответната учебна дисциплина във ВВМУ или друго висше училище не по-малко от 5 години и да са придобили ОКС „магистър” по съответната специалност или

б) да са придобили ОНС „доктор” по съответния чужд език или специалност.

(2) При обявяването на конкурса може да се поставят и допълнителни условия, свързани с изпълняваната дейност.

 Чл. 69. (1) Кандидатите подават документите по чл. 61, като добавят:

1. справка за заемана академична длъжност „преподавател” не по-малко от 5 години, изготвена от кадровия орган по местослужене (органа на личния състав по месторабота), и

2. диплома за придобита ОКС „магистър” и

3. копие от атестационния лист на кандидата, от който да е видно, че е атестиран за заемане на по-висока длъжност (ако кандидатът е от ВВМУ) или

4. нотариално заверено копие от диплома за образователна и научна степен „доктор” (при наличие);

5. медицинско свидетелство (за работа, ако кандидатът не е от ВВМУ);

6. свидетелство за съдимост (ако кандидатът е гражданско лице и не е от ВВМУ).

(2) Документите по предходната алинея се депозират в деловодството на училището.

 Чл. 70. (1) На основание решението на комисията по чл. 6, ал. 1 в 14-дневен срок след изтичане на срока за подаване на документите началникът на училището уведомява писмено кандидатите за допускането им до участие в конкурса, като им се предоставя и въпросник за провеждане на конкурсния изпит.

(2) Въпросникът за подготовка на кандидатите се приема от катедрата, за чиито нужди е обявен конкурсът, и се утвърждава от декана на съответния факултет .

 Чл. 71. В едномесечен срок след обявяването на конкурса, началникът на училището определя със своя заповед изпитна комисия в състав: председател – хабилитирано лице, и двама членове.

Чл. 72. Конкурсният изпит се провежда по реда на чл. 33 не по-късно от 1 месец след изпращане на съобщението за допускане.

Чл. 73. Председателят на изпитната комисия до 2 дни след провеждане на конкурсния изпита представя доклад-заключение за резултата от изпита на декана на съответния факултет.

Чл. 74. (1) Съветът на факултета, за чиито нужди е обявен конкурсът, провежда избор за заемане на длъжността „старши преподавател” не по-късно от 20 дни след провеждането на конкурсния изпит.

(2) Изборът се провежда по реда на чл. 34.

 Чл. 75. Началникът на училището уведомява в 14-дневен срок писмено всички явили се кандидати за резултата от избора.

Чл. 76. Назначаването на длъжност „старши преподавател” да се извършва по реда на чл. 64.

 

Допълнителни и заключителни разпоредби

§ 1. „Граждани” са лица извън системата на Министерството на отбраната.

 § 2. По смисъла на този правилник под „факултет” и „факултетен съвет” да се разбира основно звено (факултет, департамент, институт, колеж) и неговия съвет.

§ 3. Ако някой от посочените в дадена процедура срокове и периоди съвпадне частично или напълно с официални празници или с период, в който академичният състав на ВВМУ е изведен в отпуск, то периодът се удължава със съответните дни.

 § 4 . Всеки кандидат (цивилен служител или гражданин), участващ в конкурс за заемане на академична длъжност „доцент” или „професор” подписва договор по чл. 235 от Кодекса на труда съгласно, който се задължава да работи във ВВМУ за срок от 5 (пет) години след заемане на академичната длъжност. При неспазване на задължението, кандидатът дължи на работодателя средствата за конкурса в размер, пропорционален на времето, оставащо до изтичане на петгодишния срок.

 § 5. Научните области и професионалните направления по смисъла на Правилника за прилагане на ЗРАСРБ се определят съответно на областите на висшето образование и професионалните направления, определени с Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления, приет с Постановление № 125 на МС от 24.06.2002 г. (Обн., ДВ, бр. 64 от 2002 г.).

§ 6. Всички обявления в Интернет страница по този правилник съдържат и дата на публикуване. Датата трябва да съвпада или да предхожда датата на публикуване в „Държавен вестник”. Когато информацията се публикува само в Интернет страница, за достоверността на съдържанието и датата се съставя протокол, подписан от председателя на научното жури, декана на съответния факултет и поне един кандидат в процедурата.

 § 7 . Придобитите в чужбина дипломи за придобита ОКС „магистър” се признават от ВВМУ по предложение на комисия, назначена от началника на училището, в съответствие с Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища, приета с Постановление № 168 на Министерския съвет от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 69 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 25 и 79 от 2009 г., бр. 59 от 2010 г. и бр. 102 от 2011 г.).

 § 8. Всички неуредени в Правилника случаи се решават от академичния съвет по предложение на съвет на основно звено, отчитайки разпоредбите на актовете по чл. 1.

 § 9 . Отменя се Правилника за подбор, развитие и оценяване на академичния състав , приет на заседание на Академичния съвет на ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” с протокол № 176/28.02.2005 г.

 Правилникът за условията и реда за заемане на академични длъжности във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” е приет на заседание на Академичния съвет с протокол № 275 от 26.1.2012 г.