Отчет
на проект РД11-6700/131/10.03.11 „Личните документи, издавани от българската морска образователна система”,
по приоритет 1: Художествени проекти с високо качество и креативност
на Работната програма за финансиране на творчески проекти през 2011 г.,
възложен на ВВМУ "Н.Й.Вапцаров" с договор Д11-9200/593/19.5.2011 г.
с утвърдена сума на проекта 3,500.00 лв.
Времетраене на реализацията на проекта: 1.4.2011 - 30.11.2011 г.
Ръководител на проекта: Асен Николов Кожухаров.
В съответствие с декларираните задачи в конкурсните документи бе постигната главната цел на проекта, като бяха установени основните периоди в процесите на генериране (издаване на емисии) на академични документи на българската морска образователна система (вж. Списък 1), тяхното място и употреба в българския военен флот, образователната система на страната и стопанския живот за хронологичния интервал 1881-1946 г. (формалният край на българската монархия). Беше извършено съпоставяне на данните от академичните документи на българската морска образователна система със задгранични аналози от епохата. Резултатите от изследването бяха експонирани на изложба «Лични академични документи на морската образователна система в България» и докладвани в научна статия: Кожухаров, А. Н. Атестатите и зрелостните свидетелства на Морско училище (1892-1946 г.). // Стратегии на образователната и научна политика, 2012 (под печат).
Списък 1
Емисиите на издаване на свидетелства, атестати и зрелостни свидетелства на Морско училище в периода (1881-1946) са:
Забележка: в скоби е показана началната година на издаването на личния академичен документ от емисията.
Резултатите, добити в хода на реализацията на проекта, дават възможност за нова интерпретация на историята на морското образование на Третата българска държава от монархическия период, а то тясно е свързано с историята на Варна. Тя ще бъде важно предмостие за развитие на изследванията на академичните документи за периода от 1946 година до сега. С това се очертава не само произхода на образователната ни система, но и перспективите за нейното развитие като важна предпоставка за продуктивното сътрудничество с подобни задгранична образователна система по програмата «Еразъм».
Съдържанието на проекта включва изследване на всички категории дипломи от морската образователна система в архиви и частни колекции за зададения период, показването им на обществеността в планираната изложба и отразяване на посещенията на изложбата, както и добитите резултати в уебсайт. В съгласие с плана, уебсайтът на проекта стана неразделна част от сайта на ВВМУ «Н. Й. Вапцаров». Същият има линк към сайта на галерия «ОТ-ТО».
При подготовката на изложбата активно участие взеха партньорите на проекта. Госпожа Н. Вариклечкова предостави безвъзмездно експозиционната площ на галерия „ОТ-ТО” и разходите по нейната експлоатация, а така също документи и картини от личната си колекция, вкл. и наскоро изготвения по нейна поръчка портрет на адмирал Вариклечков от другия партньор на проекта Веселин Чакъров. Художникът Чакъров в съответствие с експозиционния план в срок предаде интерпретираните с маслени бои по фотографии образи на съответно първия и петия по ред в историята началник на Морско училище инж.-мех. Павел Алексеевич Машнин и инж.-мех. Алексей Тодоров Надейн. И трите маслени портрета (заедно с този на адм. Вариклечков) с маслените маринистки картини, предоставени от партньора Н. Вариклечкова, способстваха за атрактивността на изложбата, за което свидетелстват публикациите в местния и централен печат. Директорът на Военноморския музей д-р Мариана Кръстева – партньор на проекта, предостави копия от най-старите български морски дипломи, съхранявани в поверения й музей. Те бяха успешно използвани в изследването, както и за целите на изложбата.
Основният контингент посетители в изложбата бяха възпитаниците на Морско училище, които взеха участие заедно с официалните лица в честването на 130-годишнината на Морско училище, както и всички, на които морската идея не е чужда. Доброто разгласяване, вкл. и с покани, плакат и съобщение в сайта и варненската преса (вж. преспапката) способства за посещаемостта на експозицията. Изложбата бе открита от началника на ВВМУ комодор Димитър Ангелов, приветствията бяха прочетени на български и английски език.
В резултат изложбата бе разгледана от над 100 посетителя, включително и чужденци. В книгата за впечатления бяха нанесени общо 12 записа, между които е и отзива от 19 май 2011 г. на експерт в дирекция „К.Д.Р.” Станислава Генкова, както и на капитан І ранг Валтер Мартина (ВМС на Италия). Явно впечатлен, италианският офицер покани изложбата да гостува в военноморското училище в Ливорно във връзка с честването на 130-годишнината от създаването му (за участието на кап. І р. Мартина вж. сайта на проекта).
Всички ключови моменти от изложбата, нейното откриване, произнесените речи и фоторепортажа от събитията са отразени на сайта на проекта. Там са публикувани и сканове от ръкописните отзиви на посетителите. Отделно изложбата намери отражение в централната и регионална преса (вж. преспапката).
Фотографии на експонатите от изложбата бяха публикувани в сайта на проекта <http://www.naval-acad.bg/diplomi/> , както и различните мероприятия по неговия времеви график. Към началото на месец ноември 2011 г. сайтът е посетен над 800 пъти, включително от почти всички големи градове на страната. Сайтът се радваше и на задграничен интерес, при което бе посетен (ако съдим от IP адресите на посетителите) от Анверс (Белгия), Ротердам (Холандия), Ванкувър (Канада), Москва, Санкт Петербург, Северск, Архангелск, Калининград, Новоросийск, Первомайск, Волгоград (Руска Федерация), Харков и Киев (Украйна), Триест (Италия), Загреб (Хърватска), Фрайбург (Германия), Редууд (САЩ), Лоуър Хът (Lower Hutt) и Хастингс (Нова Зеландия). Тези посещения свидетелстват за интереса към изложбата и постиженията на проекта, с което се смята, че те са получили нужната степен на огласяване.
В съответствие с времевия график на дейностите към плана бе организирана не само изложбата, но и бяха посетени и съответно целево обследвани фондовете на Държавен военноисторически архив – Велико Търново, Централен държавен архив – София, Ведомственния архив на Министерството на отбраната – София, на Национален военноисторически музей – София, на Териториален държавен архив – Варна, на Музей за историята на Варна, Военноморски музей – Варна. Допълнително бяха обследвани семейните сбирки на доцент Георги В. Масларов (син на Венцислав Масларов от вип. 1933-1939 г.), Борислав А. Симеонов (син на преподавателя Ангел Д. Симеонов, удостоен със стела на Алеята на преподавателя във ВВМУ), Надя Вариклечкова (снаха на адм. Иван Вариклечков), Димитър Майсторов (внук на Димитър Михайлов Майсторов от вип. 1910-1916 г., участник в атаката срещу крайцера „Хамидие”), които предоставиха оригинални документи и предмети за изложбата.
Конкретните продукти, произведени в резултат на дейността на проекта, са:
При следващите годишнини на училището изложбата в дообогатен вид има потенциал да се възобновява.
Резултатите на проекта ще продължат да се обнародват и след приключването на финансирането от Работната програма за финансиране на творчески проекти през 2011 г., като по възможност ще бъде и тогава отбелязвана получената финансова помощ.
Началник на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров"
капитан І ранг проф. д.в.н. Боян Медникаров
Ръководител на проекта:
Доцент Асен Кожухаров
22.11.2011 г.
Варна