Добре дошли в сайта на ПРОЕКТА на Висшето военноморско училище „Н.Й. Вапцаров”:

"Личните документи, издавани от българската морска образователна система (1881-1946 г.)"

Проектът е част от кампанията по кандидатурата на Варна за европейска столица на културата през 2019 г. и се подкрепя от Програмата за творчески проекти на Община Варна по

Приоритети:

Проекти с високо качество и креативност, които обогатяват и разнообразяват културния живот на Варна .

Конкурсен № РД11-6700/131/10.03.11

Място на провеждане: Галерия “ОТ-ТО” – Варна, ул . „ Скайлер ” №8

Времетраене на проекта: 1.4.2011-30.11.2011 г.

Времетраене на изложбата към проекта: 18-23.5.2011 г.

 Проектът се реализира от творчески екип в състав:

 Ръководител на проекта : доцент Асен Кожухаров

 Участници в проекта са:

Гл. асистент Никола Стоянов - пом.ръководител на проекта и изследовател

Асистент Петър Климов - координатор на проекта и изследовател

Курсант Росен Трошев - изследовател.

Партньори на проекта са:  

 Цели и съдържание на проекта:

Главна цел на проекта е да установи основните периоди в процесите на генериране на академични документи на българската морска образователна система, тяхното място и употреба във флота, образователната система на страната и стопанския живот за хронологичния интервал 1881-1946 г. (формалният край на българската монархия). По възможност – съпоставяне на данните от академичните документи на българската морска образователна система със задгранични аналози от епохата. Последното се предполага, че комплексно ще бъде постигнато чрез сравнение с дипломите на преподавателите в българското морско училище, учили зад граница. Те също се предвижда да бъдат експонирани на изложбата.

Съдържанието на проекта включва изследване на всички категории дипломи от морската образователна система в архиви и частни колекции за зададения период, показването им на обществеността в планираната изложба и отразяване на посещенията на изложбата, както и добитите резултати на webсайта на проекта. Събирането на данни за дипломите ще продължи и след изложбата, а всички добити материали ще влязат в музейната експозиция на ВВМУ след 30 юни 2011 г.

За изложбата:

Тема на изложбата:

Личните документи, издавани от българската морска образователна система (1881 -1946)

Посветена на 130-годишнината от основаването на Морско училище

Времетраене на изложбата към проекта : 18-23.5.2011 г

Официално откриване на изложбата : 14.30 часа на 18 май 2011 година

В нашия морски град експозицията на изложбата към проекта е насочена към всички, които се интересуват от морска история, морската образователна система с нейните деятели и постижения. А този контингент е очевидно достатъчно голям, доколкото икономиката и духовният живот на града са тясно свързани с морето.

Основният контингент посетители ще бъдат възпитаниците на Морско училище, които ще участват заедно с официалните лица в честването на 130 годишнината на Морско училище. Мероприятието е залегнало в официалния план по честването. Екипът разчита на подкрепата на ръководството на Асоциацията на възпитаниците на Морско училище и възможностите на сайта на ВВМУ. Публикациите по обследването на дипломите и атестатите ще бъдат достояние на читателите не само във Варна, но и в страната, като се предполага, че ще заинтересуват не само лицата свързани с морето, но и с образованието и неговата история.

Конкретният резултат от изложбата ще бъде запознаване на широката публика на града с личните академични документи на българската морска образователна система в зададения период. Предполага се, че посланията на изложбата на академични документи ще ускори процеса на даряване на реликтови морски документи за музеите във Варна и допълнително ще спомогне за осветяването на проблема.

Издирените и дарените от частни лица автентични документи ще влязат в музейната експозиция на ВВМУ и се предполага, че в значителна степен ще променят и преосмислят посланията й.

Резултатите ще послужат за подготовката на информационни материали за Висшето военноморско училище „Н.Й. Вапцаров”. Предполага се, че с тях по-убедително ще се пропагандират възможностите на морската образователна система в България. При очертаващия се отлив на младежите към морската професия през последните години, това ще способства за възстановяване на позициите на страната по отношение на кадровото осигурявене на корабоплаването.