Кратка историческа справка за випуск 1951 - 1957 г.

Двора на НВМУ "Н. Й. Вапцаров" на ул. “Ст. Караджа” във гр. Варна в началото на месец август 1951 г. беше препълнен с юноши от цяла България, току що завършили 9-ти клас.

Това бяха кандидатите за военно-гимназиалния отдел на училището.

Предстоеше военно-медицинска комисия, а след успешното й преминаване следваха приемните изпити по български език и математика.

Подборът по успех, здравно и физическо състояние завърши.

На 27 август 1951 г. бяха приети 146 души в 10-ти клас на НВМУ "Н. Й. Вапцаров" като млади кадети.

След полагане на военна клетва със заповед № 254 от 17 октомври 1951 г. на Началника на Народно Военноморско Училище кап. I ранг Ангел Папазов 146 кадети са зачислени в 10 рота

акп. 1 ранг Ангел Папазов Кап. I ранг Ангел Папазов

Випуск 1951-1957 г. е последният в историята на Морско училище, курснтите на който са приети след завършване на IX клас.

В следващите випуски приемането на курсантите се извършва само след завършване на средно образование.

Единичната подготовка се провеждаше в района на 8 Приморски полки. По това време там бяха настанени двете кадетски роти ( 9 и 10 ) и курсантите от първи курс на висшя отдел на училището ( 6,7 и 8 роти).

Обучението във военногимназиалния отдел, до завършване на средното ни образование, продължи в сградите и района на 8 Приморски полк до лятото на 1953 г.

В началото на м. февруари 1952 г. бе създадено Нахимовско училище, в което трябваше да се обучават млдежи (деца) от V до XI клас. При съзаване на Нахимовско училище бяха приети деца от V до VIII клас.

28 януари 1952 г.
28 януари 1952 г. - част от ротата в района на 8 Приморски полк

 

Част от курсантите на нашия випуск (48 души) бяха командировани в Нахимовско училище, като след звършването му през м. септемри на 1953 г. се заврънаха в НВМУ и се присъединиха към останалата част от випуска.

През следващите 4 години обучението на випуска продължава в така наречения висш отдел на училището, като в началото на учебната 1953-54 г. бяхме разпределени в двете специалности - навигатори и механици..

Десета ротата през м.септември 1953 г. беше преместена от 8 Приморски полк в основната сгарада на НВМУ на ул. "Ст. Караджа". Учебни занятия освен в основната зграда на училището се провеждаха и в сгради на съседната улица "П. Каравелов", където преди е било Немското училище във Варна.

сградата на ул. "Ст. Караджа"

МУ

През м. септември 1954 г. училището се настани в специално построента за него сграда на ул. "В. Друмев" № 73, където е и сега.

Нашата 10 рота беше настанена на половината от 3 етаж на западния корпус.

Източният и западният корпус бяха построени за живеене на курсантите, а централния - за администрацията и за класни стаи и лекционни зали.

Тук условията за живот и обучение бяха значително по-добри.

След завършване на учебните занятия и сдаване на изпитите след първи, втори и трети курс се провеждаше учебна практика на кораби от ВМС. След това следваше домашен отпуск и от м. септември продължаваха учебните занятия в училището.

След завършване на последния четвърти курс и сдаване на семестриалните и държавните изпити преди пройзводството на випуска беше проведен стаж на офицерски длъжности на кораби от ВМС.

Стажа за механиците беше съкратен, тъй като се проведоха допълнителни учебни занятия и изпити по дисиплини от учебния план за получаване на висше инженерно образование.

Освен дисциплината "Политическа икономия", която изучавахме допълнително и сдадохме изпит през учебната година, през лятото на 1957 г. механиците изучаваха и сдадоха изпити и по "Теория на машините и механизмите" (преподавател кап. 3 ранг Цветан Папазов) и "Хидродинамика" (преподавател ст. лейт. Емил Станчев).

Навигаторите за да получат дипломи за "инженер корабоводител" трябваше да сдат изпит само по "Политическа икономия".

От приетите 146 курсанти през 1951 г. завършват ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" през 1957 г. 61 души. Останалите не завършват по различни причини: болест, слаб успех и основно поради съкращения в армията, в това число и във Военноморските сили. Най-голямо беше съкращението през 1954 г.

От завършилите 61 души на 46 души (23 корабоводители и 23 механици) със Заповед на Министъра на народната отбрана от 23 септември 1957 г. е присвоено военно звание "инж. лейтенант" и са назначени на длъжности във ВМС.

На 15 ( 3 корабоводители и 12 механици) души е присвоено военно звание "инж. лейтенант" от запаса и са назначени на работа в БМФ.

23 септември 1957 г. 23 септември 1957 г.
23 септември 1957 г.

Присвояването на първото офицерско звание -"инженер лейтенант" - се извърши тържествено в района на училището на 23 септември 1957 г.

кап. I ранг Методи Мутафов кап. I ранг Методи Мутафов

.Началник на ВНВМУ "Н. Й. Вапцаров" при звършване на училището от випуск 1951 - 1957 г. беше кап. I ранг Методи Мутафов.