55 ГОДИНИ ОТ ЗАВЪРШВАНЕТО НА ВНВМУ „Н. Й. ВАПЦАРОВ” ОТ ВИПУСК 1951-1957 Г.
(текста е публикуван на сайта на "Морски вестник" в рубриката Новини на 23 септември 2012 г.)
На 23 септември 1957 г. в двора на Морското училище, на мястото, където сега са Учебната работилница и последният построен жилищен блок за школниците, се проведе ритуалът по присвояването на първото офицерско звание („инженер-лейтенант”) на курсантите от випуск 1951-1957 г.
От приетите през 1951 г. 146 младежи (след завършен IX клас) в НВМУ „Н. Й. Вапцаров”, през 1957 г. завършиха 61 курсанти. Останалите не завършват по различни причини: болест, слаб успех и главно поради съкращения в армията през периода на нашето обучение. Най-голямо беше съкращението през 1954 г. - 60 човека, през 1956 г. - 30 човека. През годините 1951 - 1953 към ротата бяха приети още десетина човека.
От завършилите 61 курсанта на 46 (23 корабоводители и 23 механици) със заповед на министъра на народната отбрана от 23 септември 1957 г. е присвоено военно звание „инж.-лейтенант” и са назначени на длъжности във ВМС. На 15 ( 3 корабоводители и 12 механици) курсанта е присвоено военно звание „инж.-лейтенант” от запаса и са назначени на работа в Параходство БМФ. Както се вижда от посочените числа, съдбата на випуска е доста сложна. Не съм правил проучване на другите випуски от този период, но мисля, че процентът на освободените от приетите е най-висок.
Всички приети през 1951 г. 15-, 16- и 17-годишни младежи, след полагане на военна клетва, със заповед № 254 от 17 октомври 1951 г. на началника на НВМУ „Н. Й. Вапцаров” кап. I ранг Ангел Папазов бяха зачислени като „кадети” в 10-а рота на Военногимназиалния отдел на училището. Това е последният випуск на училището на приети след завършен IX клас.
Сигурно е необходимо да поясня, че през дълъг период от време до 1947 г. в училището са приемани само младежи след завършен IX клас. Те са учили 2 години за завършване на гимназиално образование, и са били на военен режим. Полагали са военна клетва в началото на първата година, след завършване на начална военна подготовка (новобрански период). След това обучението е продължавало по различен начин и с различна продължителност. През 1947 г. започват да се приемат и младежи със завършено средно образование. Трябва да се отбележи, че през 1953 г. в Морско училище няма приет випуск и затова през 1957 г. завършва училището само нашият випуск.
След това отклонение нека продължа с кратката история на випуска.
Обучението във Военногимназиалния отдел, до завършване на средното ни образование, продължи в сградите и района на 8-и Приморски полк до лятото на 1953 г. В началото на м. февруари 1952 г. бе създадено Нахимовското училище, в което трябваше да се обучават млдежи (деца) от V до XI клас. При създаването на Нахимовското училище бяха приети деца от V до VIII клас. Част от курсантите на нашия випуск (48 души) бяха командировани в Нахимовско училище, като след звършването му през м. септември на 1953 г. се завърнаха в НВМУ и се присъединиха към останалата част от випуска.
През следващите 4 години обучението на випуска продължава във висшия отдел на училището, като в началото на учебната 1953-54 г. бяхме разпределени в двете специалности - навигатори и механици. Десета ротата през м. септември 1953 г. беше преместена от 8-и Приморски полк в основната сгарада на НВМУ на ул. „Ст. Караджа”. Учебни занятия, освен в основната сграда на училището, се провеждаха и в сгради на съседната улица „П. Каравелов”, където преди е било Немското училище във Варна. (От 1922 до 1934 г. Морското училище е разположено в района на 8-и Приморски полк, от 1934 до 1940 г. е в Созопол, от 1940 до 1954 г. в сградата на ул. „Стефан Караджа”, като част от курсантите до 1953 г. са в района на 8-и Приморски полк). През м. септември 1954 г. училището се настани в специално построента за него сграда на ул. „В. Друмев” № 73.
Нашата 10-а рота беше настанена на половината от последния 3 етаж на западния корпус.
Източният и западният корпус бяха построени за живеене на курсантите, а централният - за администрацията и за класни стаи и лекционни зали. През 60-те години на миналия век трите корпуса са надстроени с още един етаж.
След завършване на учебните занятия и сдаване на изпитите след първи, втори и трети курс, се провеждаше учебна практика на кораби от ВМС. След това следваше домашен отпуск и от м. септември продължаваха учебните занятия в училището. След сдаване на семестриалните изпити за втория семестър на четвърти курс и държавните изпити, преди производството на випуска беше проведен стаж на офицерски длъжности на кораби от ВМС.
Стажът за механиците беше съкратен, тъй като се проведоха допълнителни учебни занятия и изпити по дисиплини от учебния план за получаване на висше инженерно образование. Випускът е първият, получил дипломи при завършване на училището за висше инженерно образование. Освен дисциплината „Политическа икономия”, която изучавахме допълнително и сдадохме изпит през учебната година, през лятото на 1957 г. механиците изучаваха и сдадоха изпити и по „Теория на машините и механизмите” (преподавател кап. ІІІ ранг Цветан Папазов) и „Хидродинамика” (преподавател ст. лейт. Емил Станчев). Навигаторите, за да получат дипломи за „инженер-корабоводител”, трябваше да сдадат изпит само по „Политическа икономия”. При завършване на училището началник беше кап. I ранг Методи Мутафов.
През изминалите 55 години всеки от нашят випуск (в това число и незавършилите) измина различен път на развитие, имаше своите успехи и неудачи, всеки имаше различна съдба. За съжаление не малко от випуска напуснаха нашия строй, но ние ги помним и почитаме.
При нашите многобройни срещи и поводи, като днешния, ние отдаваме своята почит, уважение и благодарност към нашите преподаватели, командири и началници, към институцията Морско училище.
Капитан I ранг о.з., доцент, доктор Иван ЙОТОВ,
Доктор хонорис кауза на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”
23 септември 2012 г.
гр. Варна
На 19 октомври 2012 г. част от бившите кадети и курсанти от випуска се събраха във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”. Поднесен беше букет цветя пред паметника на патрона на Морско училище Никола Вапцаров.
Ще припомня, че през 1953 г. част от съвипускниците ни участваха в заснемането на филма за Вапцаров "Песен за човека".
С интерес беше разгледана алеята на преодавателя от Морско училище, в която са барелефите на много от нашите преподаватели. Това беше повод да си спомним с благодарност и преклонение за тях.
Посетено беше помещението в което премина първата нощ при преместването ни в новопостроената сграда на ВНВМУ през есента на 1954 г. Сега това помещение е една модерна лекционна зала.
С интерес беше разгледан един от модерните тренажори за обучение на курсантите и студентите.
Направени бяха много снимки при посещението в нашата Алма матер.
Срещата продължи с обяд на който бяха споделени много спомени от Морското училище и годините до днес.
Почетена беше паметта на съвипускниците ни, които вече не са между нас. За съжаление от 62 завършили училището 29 напуснах този свят.
На срещата присъстваха 18 съвипускници. Снимки от срещата