Добре дошли в сайта за книгата "Стихия морска ни призва".

 

1
2

Автор на книгата е кап. I ранг ор Йото Йотов от випуск 1943 - 1948 г. на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".

При постъпване на шестнадесетгодишният младеж Йото Йотов в Морско училище името му е било "Военноморско на Негово Величество училище", а при завършването му от лейтенант Йото Йотов - "Народно военноморско училище". Това е един от най-сложните периоди от историята на България в средата на XX век.

През периода на обучението на "43-ти випуск ", както тогава са именувани випуските на Морско училище, се сменя не само името на училището, но настъпват същественни изменения в целия обществен, икономически и политически живот на страната. Съществени са измененията и във войската, в това число и в Морско училище.

Прави чест на кап. I ранг ор Йото Йотов, че написа тази книга от която може да се добие представа за събитията и обстановката в Морско училище и съдбата на младежите от "43-ти випуск'.

Книгата "Стихия морска ни призва" е написана по случай 50-та годишнина от завършването на Морско училище от "43-ти випуск ". Нейното публикуване в Интернет е посветено на 70-та годишнина от постъпване и 65-та годишнина от завършване на Морско училище на "43-ти випуск ".

Кап. I ранг ор Йото Илиев Йотов е роден на 26.04.1927 г. в с. Абланица – Ловешко. Учи в родното си село и до V клас (IX клас) в Ловешката гимназия. Есента на 1943 г. постъпва в мореходния отдел на Военноморско на Негово Величество училище (Варна). След 1944 г. е определен за военния флот. В 1948 г. получава офицерско звание "лейтенант" и е назначен за миньор на ескадрен мининосец „Железняков”. Бързо расте по служба и звание. Преминава през всички основни класове надводни кораби: старши помощник командир на ескадрен миноносец „Г. Димитров”, Командир на дивизион базови тралчици и по-късно на дивизион стражеви кораби. През 1954-57 г. завършва пълния курс на Военно-морската командно-щабна академия в Санкт Петербург (Ленинград), след което от 1957 г. е началник щаб на Военно-морска база във Варна. От 1961 г. оглавява отдел „Бойна подготовка” на Флота. През 1967 г. като началник на походен щаб на временното съединение от съветския, румънския и българския флот, отстоявайки свое становище, влиза в конфликт с командването и на 40 годишна възраст е уволнен. Преквалифицира се и плава на капитански длъжности в строителен и технически флот, български морски флот и океански флот до пенсионна възраст. Утвърден за Капитан далечно плаване. След промените от 1989 г. се захваща с краеведски и исторически проучвания. Изследва мястото и приноса на младите хора от Балкана в изграждането на Военно-морския флот на България, както и развитието му след 1944 г.

В резултат на това в периода от 1995 до 2009 г. издава следните книги: Балканджията моряк (1995), Стихия морска ни призва (1998), Военният флот на България през годините на Студената война 1947-2000 г. (2002), Докосна полярните ледове – биографичен очерк за капитан Живко Цукев (2005) , Абланица - нашето родно село. Краеведско изследване (2009). Съавтор на Алманахза завършилите Морско училище от Ловешка околия (2006).

Настоящият сайт е създаден от кап. I ранг ор, доцент, доктор Иван Йотов от випуск 1951 - 1957 г. на Висше народно военноморско училище "Н .Й. Вапцаров". Съществено участие при създаване на сайта има синът на автора на книгата професор, доктор на науките Стилиян Йотов.

Мнения и препоръки за сайта могат да се изпращат на адрес yotov@hotmail.com и ijotov@mail.bg

6 май 2013 г.

гр. Варна

2
3