Капитан далечно плаване Димитър Хаджииванов за книгата и нейния автор
Необятната водна шир, нейната вековна същност и загадъчност, винаги са вълнували и ще вълнуват човечеството. Талантливите и увлекателни повествувания на писателите маринисти, всякога са извиквали у хората, неудържими пориви и желания за далечни пътища, тайнствени светове и необикновени преживявания.
За нас, мъжете, чийто трудов живот е преминал на мостика на кораба и люлеещата се палуба, морето не е само романтика. За нас то е дом, работна площадка, любов и съдба. То е и школа за мъжество и другарство.
За моряците, плаването по морета и океани е изпитание за уменията, таланта, волята и стоизъма да водят безопасно кораба през мъгли и бури. То е и критерий за отговорността и професионализма им да представят както себе си, така и Родината зад граница.
Освен със срещи и раздяли, животът на море е изпълнен с много и вълнуващи събития. Романтиката, свързана с покоряването на морските стихии, се съчетава с напрегнати вахти, реални усилия и постоянна готовност за посрещане на всякакви изненади, криещи понякога сериозни опасности.
Авторът ни прави съпричастни с приноса на страните от Западна Европа за развитието на родното корабоплаване. Този район на планетата ние наричаме Континента, но авторът сполучливо го е нарекъл "Солените перли на Атлантика", защото те в действителност са красиви, но и осолени от вълни и моряшка пот. Описват се епизоди от столетната история на търговското ни корабоплаване, събития и личности извисили авторитета на родния флаг. Много от "морските вълци" отплаваха без обратен курс към житието, но техният пример и себеотрицание, техните уроци за любов към морето и дръзновение с което му служиха, се поеха от поколенията, отплавали по фарватерите, които те ни начертаха с личния си пример.
Нашето поколение, което стартира в корабоплаването в годините преди края на Втората световна война, премина през възстановителния период на търговския ни флаг "от надира зенита". Доста събития от този период, макар и не всеобхватно, са отразени от автора. От нулевия тонаж след Втората световна войната, през 1990 година търговския флот на Параходство "Български морски флот" - Варна, притежаваше 110 презокеански кораби с 2000000 тона водоизместване. и добре развит пасажерски флот. Но не само с това е характерна героичната страница от морската ни летопис, а с факта, че българският моряк се утвърди като авторитетен морски труженик по морета и океани и надежден партньор в деловите морски среди.
За нас е радостно, че книгите на капитан далечно плаване Васил Дачев, чийто живот премина с радостите и проблемите на водния транспорт по море и Дунав, са сполучлив опит да се вникне в душевността на българските моряци, в техните радости и неволи, при необичайни условия на живот, да се опише непосилния им труд от ледените прегръдки на океана до жарките лъчи на тропика. Дълбоко осъзнавам, че морското житие не може да се побере в страниците на кой да е маринист. То - житието, е необятно, като самото море и всеки моряк би могъл да добави още много епизоди в потвърждение на гореизложеното. Всеки моряк вижда морето със своите очи, всеки е частица и миг от него. Морската одисея не може да бъде описана дори от Нептун, но с удоволствие си припомняме събитията и хората през годините на създаването, крушенията и възхода на морското ни възмъжаване.
Авторът ни взема със себе си на борда на пътническия кораб "Варна". Отплаваме с него към легендите, красотите на "чудесата на света", в обятията на много народи, към които корабът прекара мостове през морето. Лайнерът развя български флаг в стотици пристанища и се превърна в емисар на дружбата между човеколюбците.
На книгите - "щастливо плаване" в маринистиката
На автора - "Попътни ветрове"
Капитан далечно плаване Димитър Хаджииванов
Бивш главен директор на
Параходство "Български морски флот"