Глава 9. Използване на изображения в Web страници

9.1 Общи положения

Възможността в Web страници да се включват различни графични обекти и появата на първите Web браузери (през 1993г.), способни да изобразяват графични обекти, бяха един от важните фактори за бурното навлизане на Web технологията в Internet. Това беше също мощен стимул за развитието на цялата Мрежа.

Ето защо без използването на графични изображения и други мултимедийни обекти е невъзможно да се създават привлекателни и ефективни Web страници и сайтове.

В тази глава се разглежда използването на графични изображения в Web страници.

Използването на изображения в Web страниците не трябва да бъде самоцелно. То, освен много други неща, трябва да бъде подчинено на основните цели и идеи на страницата. Необходимо е правилно да се подберат графичните изображения и много точно да се определи тяхното физическо и логическо място в Web страницата.

Използването на графика в Web страница без да е оценена нейната роля и място в достигането на целите, за които се създава даден сайт и страница, е излишно. Тези въпроси трябва да се обмислят и оценяват още при проектиране на Web сайта и неговите страници. Нещо повече, неправилното и неуместно използване на изображения в Web страница може да доведе дори до негативни резултати.

Изображенията, създавани, обработвани и съхранявани в компютрите са два вида.

Първият вид графика се нарича растерна графика, а вторият вид-векторна графика.

При растерната графика изображението се помни и извежда на екрана на монитора чрез придаване определени свойства на всяка негова точка. Във файловете с растерни изображения се помни информация за координатите на всяка точка, за цвета й, за нивото на наситеност, за яркостта и т.н.

Следствие на използваният принцип за създаване и зпомняне на растерни изображения размерът на файловете с такава графика е сравнително голям. Освен това, при изменение размера на оригиналното растерно изображение се влошава неговото качество.

Вторият вид графични изображения - векторните, се запомнят във вид на математическо описание на елементите на графиката. Ето защо качеството на този вид графични изображения не се изменя при изменение размера на първоначалното изображение.

От множеството графически формати, използвани в компютърната графика, в Web страниците се използват почти само два формата.

Тези формати са за растерна графика.

Болшинството графични файлове, използвани вInternet, са в един от двата растерни формата - .gif или .jpeg (.jpg). Тези формати се различават от класическата растерна графика по това, че изображенията се запомнят в компресиран вид, което може да доведе до многократно намаляване обема на файловете. Именно това е една от причините за използване на тези формати в Internet. Това е така, защото от обема на файла в голяма степен зависи времето за получаване в компютъра на потребителя и времето за изобразяването му в прозореца на Web браузера.

Формата GIF (Graphics Interchange Format-формат за графична размяна) е създаден през 1987 г. от фирмата CompuServe за съхраняване на графика в своята мрежа. Този формат използва 8 битово компресирано изображение , което означава, че максималният брой цветове, които могат да се използват е 256 (28). Този формат е много ефективен (висока степен на компресия) при сравнително прости графични обекти с неголям брой цветове. При такива изображения може да се достигне компресия (намаляване размера на файла) няколко десетки пъти.

Важна особеност на формата GIF е, че със специални програми могат да се създават анимации, състоящи се от отделни GIF изображения, които след това се запомнят в един GIF файл. Освен това форматът GIF позволява да се създават така наречените прозрачни изображения. Ако един от цветовете на изображението се зададе да бъде прозрачен, то се създава илюзия за прозрачност и се "вижда" това, което е под изображението.

Друг ефект, който може да се създава в изображение с формат GIF е презредовото изображение. При запомняне на изображението в този случай последователно се запомнят редовете (съдържанието) на изображението през ред. Благодарение на това, при възпроизвеждане на изображението Web браузера не извежда редовете последователно, а по групи несъседни редове , което позволява да се получи представа за изображението още в началото на зареждането му.

При обикновеното GIF изображение, благодарение на последователното извеждане на редовете един след друг, пълното изображение се получава при извеждане на екрана на последния ред.

Форматът JPEG (Joint Photographic Experts Group-обединена група на експерти по фотография) е създаден за съхраняване на пълноцветни и полутонови изображения в компресиран вид. Всяка точка от изображението се кодира с 24 бита (224), което позволява да се използват около 16,7 милиона цвята. Този формат е целесъобразно да се използва при фотографски изображения. В зависимост от степента на компресия, която може да се избира, размера на файла може да бъде намален значително. Но заедно с това, при висока степен на компресия, се понижава качеството на изображението.

Кой формат на изображението да се използва? Ако е необходимо прозрачно изображение или анимация, разбира се, трябва да се избере формат GIF.

Освен това форматът GIF се препоръчва за:
- черно-бели рисунки и текст;
- изображения с малко количество цветове;
- графика с резки контури (например менюта, бутони, диаграми и т.н.);
- изображения с текст.

Форматът JPEG е подходящ за:
- сканирани изображения;
- графика със сложно съчетание на цветовете и отенъците;
- всякакъв вид изображения с палитра на цветовете повече от 256 цвята.

Не се препоръчва формат JPEG  за изображения с резки преходи на цветовете.

През 1996 г. Консорциумът W3C за първи път публикува работен стандарт за нов графичен формат PNG (Portable Network Graphic-преносима мрежова графика).

Форматът PNG няма за цел да замени форматите GIF и  JPEG, а да съчетае в себе си част от положителните страни на двата формата. При формат PNG се използва беззагубна компресия и е предназначен за съхранение и пренасяне по мрежата на растерни изображения. Той работи с пълноцветни (24 бита на точка) и полутонови изображения. Този формат вече се поддържа от най-масово използваните Web браузери, така че може да се използва в Web страници.