5.3 Използване на коментари и специални символи в HTML документи.

Коментарът в HTML документ е текст,  заграден от специален контейнерен таг.

 Предназначението на тага за коментар е да не се изобразява в прозореца на браузера съдържанието на коментара , т.е. да се скрива това съдържание от посетителя на Web страницата. Тагът за коментар има следния общ вид:
<!--съдържание на коментара-->

Коментар може да се включи в HTML документ и без използване на тага за коментар.

Всеки текст в началото на реда, на който има две наклоненин черти (//) се приема от браузера за коментар.

Пример: // това е коментар и няма да се показва в прозореца на браузера.

Едно от предназначенията на коментара е да пояснява някои особености на програмата на Web страницата. Това е необходимо за тези, които ще поддържат страницата, даже ако това е и самият автор.

При сложни и с голям обем страници Web сайтове след време дори аторите забравят някои неща, свързани с програмата. За съжаление повечето автори на Web страници рядко използват коментари.

Коментарите в HTML страниците освен че скриват съдържанието на поясняващи текстове имат и друго много важно предназначение.

Както ще разберем по-нататък (глава 17) в HTML документ могат да се включват малки програми, наречени скриптове, написани на език, различен от HTML. Тези програми не могат да бъдат разбрани и изпълнени от някои браузери. В тези случаи съдържанието на такива програми ще се изобразява в прозореца като текст, което е крайно нежелателно. Ако скриптовете или програми на други езици се включат като съдържание на коментар, те няма да бъдат показвани в прозореца на браузери, които не могат да ги интерпретират, но ще бъдат изпълнени от браузерите, които ги интерпретират.

Стандартният набор от знаци, които се изобразяват в прозореца на Web браузерите се въвеждат от клавиатурата. Тези символи понякога са недостатъчни. Така например ъгловите скоби (< и >) се използват, за да покажат  на браузера, че текстът между тях е команда (таг). Тези символи не могат да се използват в обикновен текст. За да се изобразят в прозореца на браузера трябва в текста да се включи техния код, а не самите символи.

Подобен е случаят и с някои специални символи, като например за авторско право ©. , за запазена марка ®. Тези символи не могат да се въведат от клавиатурата. За да се изобразят в прозореца на Web браузера трябва в текста на програмата на Web страниците да се използват специални кодови обозначения. Тези специални кодове започват със символа аперсант (&) и завършват с точка и запетая (;). 

В следната таблица са посочени кодовете на някои символи.
 

Таблица 5.1
Символ Код Символ Код
< &lt; 1/2 &frag12;
> &g ; 1/4 &frag14;
© &copy; 3/4 &frag34;
® &reg; Интервал &nbsp;

Понякога е много полезен кода на празен интервал (&nbsp;). Това е свързано с особеностите на Web браузерите, които игнорират въведените с клавиша празни интервали в текста на Web страниците. Независимо от това колко празни интервала са въведени, се изобразява само един.

 При необходимост от "изобразяване" на  повече от един празен интервал, в програмата на страницата се включва кода за интервал толкова пъти, колкото празни интервали са необходими.

Пълният набор от символи и техните кодове е приведен в Приложение 3 .