За правилното интерпретиране на Web страниците от браузерите има строго определени изисквания към структурата на програмите на Web страниците или други HTML документи.
Задължително за всеки HTML документ е да започва с тага <HTML> и да завършва със затварящата част на тага </HTML>.
Тагът <HTML> показва на Web браузера, че зареждания файл е HTML документ. Затварящата част </HTML> е указание за края на документа. Между двете части на този таг се разполагат две секции на HTML документа.
Непосредствено след тага <HTML> следва отворящата част на тага <HEAD>. Тази секция (част) на документа завършва със затварящата част на заглавната секция </HEAD>.
Заглавната част на HTML документа може да съдържа определени команди и друга необходима за Web браузера информация, която, с изключение на съдържанието на тага за име на страницата <TITLE>име на страница</TITLE>, не се изобразява никъде.
Името на страницата се показва на заглавната лента на прозореца на браузера.
По принцип заглавната секция в HTML документ не е задължителна. Но едва ли може да се види програма на Web страница без заглавна секция. Например, най-малкото, което може да се включи в заглавната секция е името на страницата. Посетителят на дадена страница може да получи важна за него информация, ако правилно е избрано името на страницата. То трябва да бъде кратко (от една или няколко думи, въпреки, че няма ограничения за дължината му) и да характеризира главното в съдържанието или предназначението на Web страницата.
Името на страницата не трябва да се бърка с името на файла на страницата. Това са две съвсем различни неща. Името настраницата е в съдържанието на заглавната секция на файла, между таговете <TITLE> и </TITLE>. Другите тагове, използвани в заглавната секция на HTML документ (Web страница) се разглеждат в глава 18.
След затварящата част на заглавната секция < /HEAD>, следва отварящата част на тага за тялото на HTML документа - <BODY>. Между тази част на тага и затварящата част </BODY> се разполага съдържанието на HTML документа(Web страницата). То се нарича също тяло на документа.
Всичко, което се съдържа в тялото на документа, се интерпретира от програмата на Web браузера и се изобразява в неговия прозорец или по някакъв начин се изпълнява( например чува се музикален фон).
За правилното интерпретиране от програмата на Web браузера съдържанието на тялото то трябва да бъде съставено по точно определените правила на езика HTML.
Една от основните цели на учебното пособие е изложението на тези правила.
Или най-общият вид на един HTML документ (Web страница или файл с разширение на името .html или .htm) е следният:
<HTML> <HEAD> --------- --------- <TITLE>име на страница</TITLE> --------- --------- </HEAD> <BODY> --------- Съдържание на страницата --------- </BODY> </HTML> |
Тази структура на HTML документа представлява един шаблон(образец) по който трябва да се създават файлове на Web страниците.
Препоръчва се при ръчно създаване на Web страници, за да не се въвеждат от клавиатурата за всяка страница задължителните тагове да се запишат във файл-шаблон и да се запълва с необходимото съдържание на отделните страници.
При ръчно въвеждане на командите е полезно при въвеждане на отварящата част на контейнерните тагове веднага да се въведе и затварящата част, а след това да се въвежда съдържанието между тях. Това ще предотврати пропускането на затварящата част на таговете, водещо до грешно интерпретиране на програмата на Web страницата от Web браузера.