ЧАСТ II. Програмиране на HTML документи

Глава 4. Въведение в програмирането на HTML

 4.1. Общи сведения за  HTML

Създаването  на Web документи (публикации) е главно чрез използването на езика HTML ( HyperText Markup Language). Затова тези документи (публикации) се наричат още HTML - документи. От названието на език HTML е видно, че той е средство за маркиране на хипертекст . Това наистина е било to`no така в началото на използването на езика.

Използването на този език за разработване на Web страници и други Web публикации доведе до бурно развитие на Web пространството, което от своя страна предизвикваше и бурно развитие на HTML.

Поради широкото използване на HTML възниква необходимост от стандартизиране на езика.

За целта, през 1994 г. е създадена организация, която се нарича Консорциум за www (The World Wide Web Consortium или съкратено W3C).

Основната цел на консорциума е да определя стандартите за HTML и на неговите разширения (XHTML- EXtensible Hyper Text Markup Language; DHTML- Dynamic Hyper Text Markup Language, XML -EXtensible Markup Language и тн).

По принцип основата на всички тези езици е езика SGML ( Standart Generalized Marcup Language). Стандарта на този език е ISO 8879.

В настоящето пособие се разглеждат основите на класическият HTML.

В своето развитие езика HTML премина през няколко версии.

Последната версия към датата на написване на пособието е HTML 4.01, в която са отстранени някои от констатираните грешки в базовата версия HTML 4.0.

Препоръките на Консорциома W3C за HTML 4.01 са от 24.12.1999г.

В своите препоръки от 26 януари 2000 г. Консорциума W3C въежда разширение на езика  HTML 4.0 , базирано на езика XML 1.0, чиято първа версия е  XHTML 1.0 (http://www.w3.org/1999/xhtml)

Пълнa информация за HTML и неговото развитие може да се намери на следните адреси : на английски език- http://www.w3.org/MarkUp/ и на руски език - http://www.stack.ru/~julia/XHTML/xhtml1.phtml .

В строгия смисъл HTML не е език за програмиране. В него има много елементи, характерни за текстообработката. Същевременно в него има много общи неща с езиците за програмиране.

В по-нататъшното изложение ще използваме изразите: "програма на HTML документ", "програма на Web страница", "изходен код на Web страница" или "код на страница".