16.2 Синтаксис на каскадните стилови таблици (CSS)

Каскадните стилови таблици се състоят от дефиниции, които понякога се наричат селектори. С един селектор се задават свойства за един или няколко тага.

Общият вид на селектор за един таг и едно свойство е следния:

име на таг{свойство:стойност}

Например, нека текстът във всички параграфи на един HTML документ да бъде с червен цвят. В този случай селекторът ще има следния вид:

P{color:red}

С един селектор могат да се задават няколко свойства на даден таг. Общият  вид на селектора е следния:

име на таг {свойство1 :стойност; свойство2: стойност;....; свойствоn:стойност}.

Нека текстът във всички параграфи на един HTML документ да има следните свойства:

P{color:blue; font-size:14pc; font-family:Arial}

В този случай цветът на символите в текста ще бъде син, размерът им - 14 pc(пиксела), а шрифтът Ariаl.

Както е известно (глава 7) свойства на текста във  всеки параграф могат да се задават чрез съответните атрибути на тага <FONT...>.

Разликата между двата начина за задаване на свойства на определен обект е в това, че при задаването по класическия начин тези свойства се задават във всеки отделен таг, а чрез стиловите таблици те се задават само един път.

Ако е необходимо да се измени определено свойство при стиловите таблици, това се извършва като се промени стойността на свойството в селектора, с който се задава, а при класическия начин това трябва да стане, като се измени свойството във всички тагове.

В стиловите таблици с един селектор могат да се задават свойства на няколко тага. Общият вид на селектора в този случай е следният:

име на таг1, име на таг2, ...име на тагn{свойство:стойност}

Например, задаване червен цвят на текста в един HTML документ във всички негови параграфи (тагове P) и заглавия, зададени с тагове H1 и  H2 се осъществява със следния селектор:

P,H1,H2{color:red}

В случая, вместо три отделни селектора, с еднакви своиства, за всеки таг, се използва само един селектор.