Глава 16. Стилове (Style) и стилови таблици (Style sheets)

16.1 Общи сведения за стиловете и стиловите таблици

Първоначалните цели на създаването на HTML са били свързани с възможността да се представи съдържанието на даден документ във формат, използващ хипертекст. Главното е било представяне на съдържанието на документа, а не на неговото оформяне и в някакъв смисъл на неговият художествен вид.

Широкото разпространение на технологията на хипервръзките в Internet  и създаването на Web пространството в мрежата все по-настойчиво изискваха да се разширяват възможностите на HTML за художествено оформяне на Web страници.

До появата на стиловете и стиловите таблици HTML-програмистите използваха, и продължават да използват, възможностите на HTML таговете за оформяне на Web страници. Често се използват таблици за да се разположат по желания начин обектите в Web страница.

За показване на текст с по-особен външен вид се използват изображения.

Отделните браузери включват средства, помагащи на HTML програмистите да оформят Web страница. Тези средства, като правило, имат ефект само при зареждане на документа в браузера, който ги въвежда за използване.

Използват се също програми, написани на езици, различни от HTML.

Използването на посочените начини ограничава гъвкавостта на Web страниците за показване по един и същи начин в различните браузери, усложнява изходния код на Web страниците и често възникват непредсказуеми ситуации при изобразяване на Web страници.

Едно от най-важните неща, което беше включено в стандарта HTML версия 4.0 са стиловете и стиловите таблици. Чрез тях значително се разширяват възможностите на HTML за подобряване външния вид на Web страниците.

Разширените възможностина HTML 4.0 не е свързано с включване на нови тагове в стандарта, а с добавяне на нови атрибути в таговете.

Този подход   позволява  в браузерите, неизползващи стилове и стилови таблици, да могат да се зареждат и изобразяват, макар и не в желания от програмиста начин, HTML документи, в които се използват стилове и стилови таблици.

Основните функции на стиловите таблици са следните:
- задаване разстоянията между редовете, думите и отделни символи в текст;
- задаване полета около обекти (текст, изображения и др.);
- позициониране на обектите с точност до 1 пиксел в Web страницата;
- задаване размера, стила, цвета и други свойства на текстовете;
- задаване рамки и техните свойства около обектите на Web страницата;
- задаване цвят на фона или фоново изображение и др.

Някои от посочените възможности на стиловите таблици до сега се реализираха в в отделни таговете със съответни атрибути.

Стиловите таблици разширяват възможностите на всички тагове, свързани с изобразяване на Web страница, а също позволяват създаване на страници с различен начин на оформление, в зависимост от това с какво средство ще се показват (екран на компютър, проектор, отпечатване и др.).

Стиловите таблици могат да бъдат написани на различни езици.

Най-разпространен език за стилови таблици в HTML документи е CSS1 (Cascading Style Sheets level 1). За краткост се използва само CSS.

CSS, както всеки език, има определени правила или синтаксис.

В настоящата глава се разглежда накратко синтаксисът на езика CSS, начините за включване на стилови таблици в HTML документи и свойствата на стиловете.