Глава 12. Фреймове

12.1 Общи положения

Фреймовете (frames) са специален вид рамки, които се създават в прозореца на Web браузера.

С помощта на фреймовете прозореца на браузера може да бъде разделен на отделни самостоятелни прозорци, в които се зареждат различни HTML-файлове (Web страници).

Това позволява в прозореца на Web браузера да се наблюдават едновременно няколко Web страници.

С помощта на таговете за създаване на фреймове и техните атрибути може да се управлява независимо зареждане на Web страници в отделните прозорци.

Това, например, позволява в един от фреймовете да се зареди файл със съдържанието на Web сайта, средства за навигация в сайта, емблеми или реклами, които се зареждат при посещение на сайта и през цялото време са на разположение на посетителя. При избиране, например, на отделни части на съдържанието (отделни Web страници на сайта) чрез хипервръзка в друг фрейм (прозорец със значително по-голям размер от първия) се зареждат съответните Web страници.

По подобен начин се използват фреймове в настоящето пособие( разгледайте внимателно прозореца на браузера в момента).

Или, например, постоянното наличие на средствата за навигация в сайта в отделен фрейм значително улеснява посетителите за бързо и удобно придвижване между отделните му страници.

За постигане на същите или подобни възможности без използването на фреймове е необходимо във всяка Web страница на сайта да се включват едни и същи тагове или да се използва други средства за програмиране.

Използването на фреймове позволява постигането и на други ефекти и подобряване качеството и привлекателността на Web сайтовете.

За създаване на определена структура на фреймовете (брой фреймове и тяхното разположение в прозореца на браузер) и задаване на желаните свойства на отделните фреймове, а също така за указване на файловете, които се зареждат във всеки фрейм се използва контейнерният таг <FRAMESET>.....</FRAMESET> и неконтейнерният таг <FRAME>.

Файлът, съдържащ таговете <FRAMESET>  и  <FRAME>се отличава от останалите HTML файлове по това, че в него не може да се използва тагът <BODY> за задаване тялото на HTML документ.

Ако в такъв файл се постави тагът <BODY> Web браузерът няма да го интерпретира правилно.

По същество файловете, с които се създава определена структура на фреймове не представляват Web страница (тяхното съдържание не се показва в прозореца на браузера), но те отговарят на всички изисквания на HTML документите, с изключение на отсъствието на таг <BODY>.

За да се различават фреймовете от други рамки, създавани с други тагове, например с тага <TABLE ..> в изложението ще използваме понятието фрейм, независимо, че едно от значенята на английската дума frame на български език е рамка.