Анотация
Въведение
Глава 1. Основни понятия и елементи на Internet
Глава 2. Организация на информацион- ните ресурси в Internet
Глава 3. Програми за ползване на ресурсите в Internet
Глава 4. Програмен пакет Netscape Communicator (версия 4.7)
Глава 5. Електронна поща в Internet
Към първата страница на пособието

Глава 3. Програми за ползване на ресурсите в Internet

Съдържание на трета глава:

3.1. Общи положения

3.2.Основни функции на Web браузерите

3.1.Общи положения

В началните етапи от развитието на Internet за достъпа и използването на информационните ресурси в различните информационни пространства са били използвани само отделни клиентски програми за всяко пространство. Такива програми се използват и сега.

Така например, за достъп до FTP -пространството се използват множество клиентски програми. Една от тези програми е LeechFTP. С тази и други подобни програми се осигурява достъп до FTP сървър с определен адрес. След реализиране на връзката в два отделни прозореца се показва структурата на директориите и файловете от текущата директория на потребителския компютър и на разрешените за ползване директории и файлове на сървъра. Чрез командите на програмата може да се копират (изтеглят) файлове от сървъра в посочена директория на потребителския компютър. При разрешен достъп с потребителско име и парола могат да се копират файлове от потребителския компютър в избрана директория на сървъра.

За работа в Gopher пространството се използва например програмата WSGopher Чрез тази и други подобни програми се установява връзка с Gopher сървър, намира се търсения документ в структурата от менюта прочита се или/и се копира на потребителския компютър.

Има много програми за услугата електронна поща. Широко се използва програма за E-mail Eudora.

Използват се специални програми и за другите услуги в Internet.

Достъпа до Web пространството отначалото се осъществявал с програми, представящи информацията само в текстов вид. Първата програма, използваща графичен потребителски интерфейс е програмата Mosaic. Тази и другите появили се по-късно програми са способствали за бързото и широко навлизане Web технологията в Internet.

Графичните браузери и развитието на средствата за програмиране във Web пространството способстваха за превръщането на Internet в световна мултимедийна мрежа.

Освен това съвременните Web браузери, както беше посочено в гл. 2, позволяват да се реализира достъп до другите пространства на Мрежата, без да се използват за целта специални   програми. Те позволяват да се установява връзка и да се ползват ресурсите от източниците на информация в различните пространства чрез използване на  протоколите за тях.

Ето защо на настоящия етап на развитие    клиетските програми -Web браузери- се използват най-масово от потребителите на Internet.

Най-широко се използват Web браузерите Netscape и Internet Explorer.

Първата версия на браузера Netscape е създадена през 1994 г. Към месец септември 1999 г. версията на Netscape е 4.61.

По някои данни от 1998 г. браузера Netscape се използва от около 80% от потребителите на Internet.

Браузерът Internet Explorer беше включен в състава на операционната система Windows 95. Към септември месец на 1999 г. версията на този браузер е  5.0.

По данни от втората половина на 1999 г. браузера Internet Explore вече е най-масово използвания от потребителите  на Internet. Това се дължи основно на широкото използване на операционната система Windows 95 и следващата й версия Windows 98.

Различията между тези два браузера, от потребителска гледна точка, не са съществени. Те постоянно се усъвършенстват за да отговорят на потребностите на потребителите.

За съжаление независимо от това, че съществува стандарт на езика HTML в двата браузера някои команди се интерпретират по различен начин и освен това съществуват разширения на езика, който важат само за един от двата браузера. Това на практика води до различие във визуализирането на един и същи документ по различен начин във всеки от браузерите. На практика огромното болшинство документи се визуализират и в двата браузера еднакво или с несъществени различия.

Посоченото обстоятелство е принудило някои разработчици на Web документи да ги   създават във варианти за двата браузера или да включват в документа текст,  посочващ с кой браузер се визуализира най-добре документа.

3.2.Основни функции на Web браузерите

Основното предназначение на Web браузерите е да осигурят придвижването или както се нарича навигацията във Web пространството. Затова основните функции на различните браузери са едни същи. Различието между тях е главно в начините по които се реализират функциите и в наличието на допълнителни функции.

Основните функции на Web браузерите са следните:

а. Визуализация на информацията.

б. Активиране на хипервръзка

в. Придвижване.

г. Информационен контрол.

д. Интерактивност.

е. Възможност за избор на опции и настройки.

Тези и други функции които притежават   браузерите се реализират главно чрез   елементите на графичния потребителски интерфейс на програмите.

В прозорците на браузерите, освен общоприетите елементи, като ленти за превъртане, бутони за минимизиране, за максимизиране (възстановяване) на размерите им и др., се  използуват и други елементи. Всички елементи на прозорците са групирани в няколко области.

Общата структура на прозорец на Web браузер е показана на фиг. 3.1.

Фиг. 3.1.

fig.3-1.gif (3791 bytes)

Същността на основните функции на Web браузерите се заключава в следното.

Визуализация на информацията

Визуализацията на даден документ има най-обща цел да осигури на потребителя възможност да възприеме получения документ. В случая под документ се разбира не само текст. Web документите освен текст могат да съдържат   графика, анимация, звук, видео обекти и др.

Най-масово в Web документите се използва текст и графика. Все по-широко навлизат звука и видеото, в това число  реални телефонни разговори и видео връзка.

Текста и графиката, както и друга помощна информация се изобразяват в информационното поле на браузера.

В зависимост от структурата на конкретния Web документ в информационното поле могат да се създават няколко самостоятелно управлявани области (полета, прозорци или фреймове).

Възможно е също така при активиране на някои хипервръзки да се отвори отделен прозорец (различен от прозореца на браузера) върху прозореца на браузера или да се отвори нов прозорец на браузера.

Активиране на хипервръзка

Хипервръзките в Web документите се изобразяват най-често чрез подчертан текст, с различен цвят и понякога с различен шрифт от основния текст на документа.Хипервръзка от документ може да се осъществи и чрез графичен обект (икона, рисунка, фотография, бутон и т.н.)

Всяка точка от информационното поле в която показалеца на мишката се превръща в ръка със сочещ показалец служи за връзка с друг документ или с раздел (отделна част) на визуализирания документ. При еднократно натискане левия бутон на мишката се активира връзките с нов Web документ.

Процеса на разглеждане (изучаване), избор и активиране на хипервръзки е същността на навигацията в Web пространството.

Придвижване

Визуализацията и активирането на хипервръзките са двете основни функции на Web браузерите.

Възможно е в процеса на навигация да се достигне до документ в който няма хипервръзки (до "задънена улица").

В този случай ако няма възможност за придвижване в обратна посока към вече посетените връзки потребителят трябва да зададе първият URL адрес и след това последователно да намери желаната връзка или ако знае да зададе адреса на връзката към която иска  да се върне.

За създаване на удобства при придвижването между вече посетените връзки по време на еди сеанс на  работа в  Web браузерите са предвиден команди и съответни бутони за това. За връщане към вече посетени връзки се използва бутона "back". Ако е използван този бутон за да се придвижим напред към връзките се използва бутона "forward".

Възможностите за задаване на конкретни адреси и за придвижване назад и напред между връзките позволява да се осъществи навигация до всеки достъпен обект в Web пространството.

 

Информационен контрол

Тази функция на браузерите осигурява на потребителите възможност да управляват в известна степен процеса на получаване на информация от Web пространството.

Такава е възможността да се прекъсне процеса на извличане на даден Web документ. Прекъсването се осъществява с бутона "Stop" или командата Stop от съответното меню.

Освен това браузерите позволяват да се ускори извличането на даден документ, като се изключи получаването на графичните обекти в него.

След получаване на документа допълнително могат да се получат графичните обекти в него.

 

Интерактивност

Тази функция не необходима за осъществяване на успешна навигация, но е полезна за потребителите на Мрежата.

Интерактивността позволява на потребителите да изпратят на собственика на Web документа определена информация, чрез запълване на специални формуляри (форми) или чрез електронна поща на посочения в документа E-mail адрес.

 

Възможност за избор на опции и настройки

Тези функции позволяват потребителя да избира определени режими на работа и да извършва някои настройки на браузера.

Тук се разглеждат само някои опции, които се поддържат от повечето браузери.

а.Опции за визуализация

URL на текущия документ: показва се в текстов прозорец с име Address, Location или друго подобно.

URL на хипервръзка: показва се на лентата на състоянието при посочване на елемента за хипервръзка с мишката.

Състояние на процеса на получаване на документ: индикацията за това,че се получава документ е анимацията на дадено изображение (икона), които се разполагат като правило в дясната горна част на прозореца на браузера.

По-пълна информация на процесите се изобразява в лентата на състоянието.

б. Навигационна помощ

Запомняне на предпочитани адреси:   потребителят може да организира съхраняването на предпочитани адреси във вид на йерархична дървовидна структура от папки (директории). Запомнените адреси се активират чрез двукратно натискане на бутона на мишката върху името на даден адрес.

В списъка от запомнени адреси не фигурират точните URL адреси, а вместо тях се запомня текст, подсказващ най-характерното за Web документа.

Например, ако се съхрани от някой потребител URL адреса на ВВМУ (http://www.naval-acad.bg)  в списъка ще фигурира следния текст: "Naval Academy - Varna".

История на сесията: запомня се списък от посетените хипервръзки през текущата сесия, от който може да се избере направо желаната.

в. Помощ за визуализация

Промяна на шрифтовете: потребителя може да избира размера и типа на шрифта на изобразявания текст според предпочитанията си.

Обновяване съдържанието на документа: с командите  "refresh", "reload" или други подобни, изведени и във вид на съответен бутон се зарежда наново текущия документ от източника.

При задаване адрес на документ, който вече е бил ползван от потребителите не винаги се зарежда последната версия на документа.

Подмяна цветовете на хипервръзките: потребителя има възможност да зададе цветовете на текста за хипервръзка.

В тази глава са най-общо основните функции на Web браузерите.

Подробно тези и други функции, които имат два от най-използваните браузера се разглеждат в гл.4 (Netscape) и в гл.6 (Microsoft Internet Explorer).