Симулаторът „Корабен свързочен комплекс” на Висшето военноморско училище “Н. Й. Вапцаров” е предназначен за обучение и сертифициране на корабни навигатори и корабни радиоелектроници за Световната морска система за бедствие и безопасност - GMDSS .

1Той се състои от две части:

- Компютърна част, симулираща цялото GMDSS радиооборудване на търговски кораб.

- Реална корабна GMDSS апаратура.

Компютърната част е високо технологичен софту ерен продукт TGS 4100.7 разработен от международната фирма „Transas”. Тренажорът имитира корабните наземни и сателитни радиостанции и комуникации предвидени в GMDSS . Той симулира всички функции на СВ/КВ и УКВ радиостанциите в радиотелефонен, радиотелексен режим и DSC комуникации. За тази цел са моделирани две стационарни УКВ радиостанции – Sailor RT 5020 и RT 4822 , две портативни УКВ радиостанции за спасителните средства една за свръзка с кораби използващи морските радиоканали и друга за свръзка със авиационни средства за търсене и спасяване, една СВ/КВ радиостанция – Sailor – HC 4500, работеща в телексен и радиотелефонен режим.

2Корабните сателитни станции са представени с четирите стандарта: А, В, С и последната високотехнологична станция от стандарта Fleet – “ Capsat Fleet 77 TT -3084 A ”. С тях се симулират комуникации при бедствие и безопасност, общи комуникации в телефонен, телексен и факс режим и електронна поща.

Възможностите за оповестяване при бедствие са разширени с възможността за използване на авариен автоматичен радиобуй - EPIRB от системата „ COSPAS - SARSAT ” и радиолокационен транспондер – “ SART ” .

Допълнително са включени корабна радиолокационна станция, NAVTEX NX -700, GPS приемник – FURUNO GPS Navigator GP -90 и радиопеленгатор – Direction Finder RT -500 T .

3За отработване на оповестяването при нападение на кораба от терористи и пирати е въведена системата Transas SSAS “ Ship Guard ”.

В състава на симулатора е включена и псевдореална конзола, имитираща три радиостанции и електрозарядно устройство, предназначена за доразвиване на практическите умения на обучаемите.

Програмното осигуряване дава възможност за разработване на различни сценарии на упражнения, движение на корабите в реално време с промяна на курса и скоростта им. Софтуерът симулира комуникациите като отчита условията за разпространение на радиовълните и дава възможност за симулиране на естествени и изкуствени шумове в ефира. В сателитните комуникации се отчита закъснението на сигнала в радиоканала.

Усъвършенстването на практическите умения за експлоатация в реални комуникационни процедури се извършва с помощта на реална корабна земна станция стандарт „С” на фирмата „ Thrane & Thrane ”, УКВ- DSC стационарна радиостанция “ Samyung STR 600” , СВ/КВ – DSC стационарна радиостанция и портативна УКВ радиостанция STV 160 на фирмата SAMYUNG .

Приемането на реални съобщения за безопасното корабоплаване в западната част на Черно море, предавани от системата NAVTEX , се извършва с приемник NAV -5.

Двата аварийни автоматични радиобуя и радиолокационния транспондер допълват комплекта на реалното оборудване.

Всеки обучаем е осигурен с всички публикации дадени в препоръките на Международния съюз за далекосъобщения и Международната морска организация за обучение и сертифициране на корабни радиооператори.

4 5

Web сайт за специалност "Корабна радиоелектроника"