71 години от разсрела на Никола Вапцаров

В героичната летопис на Родината има личности изгрели като алфа звезди на небосклона и озарли хоризонтите на безсмъртието със своята вечна непомръкваща светлина.

Днес свеждаме чела за почит пред свидното чедо на Пирина, достойния син на България поета-антифашист, поета-работник, поета-Моряк, носителя на Световната награда за Мир Никола Йонков Вапцаров.

Човекът който написа „Песен за човека” и сам изживя живот като песен. .

Човекът, който възпя вярата в човека, срещу която „бронебойни патрони няма открити”.

Малцина поети в света са постигнали такава сплав и хармония между Слово и Дело.

Малцина са онези НЕОБИКНОВЕННИ ЛИЧНОСТИ, чиито поетичен заряд и живот са СЛЕТИ в недосегаемо единство.

Безсмъртната поезия на Вапцаров го превърна в нововременен Прометей, възправен срещу света на насилието.

Песните на Вапцаров са волни като лазурни вълни и безкомпромисни като бурите в морето. Родени от бурите на живота, написани с удивителна сила на духа, те сами създават живот, сами осмислят съдържанието и величието на живота и се превръщат в химн на живота.

В това отношение той е съизмерим с другия великан на българското революционно дело и слово Христо Ботев. Два колоса проникнали най-дълбоко в потребностите на своите бурни епохи, и изразили най-ярко патоса на тревожното време. Двама българи осветили със смъртта си значимостта на идеите, за които са живели и борили.

Любовта си към Морето Вапцаров отрази край парните котли на кораб „Ст.Караджа”„…Пролет моя, моя бяла пролет”, в „трюмовете пълни с лепкав мрак” на торпедоносеца „Дръзки”, под „ „едрите звезди на Фаагуста” от борда на кораб „Бургас”, в които разкрива смисъла на моряшката романтика, на моряшката съдба.

И днес Вапцаров е нужен на поколенията. „Още дълги години поколенията ще черпят духовна чистота и нравствена сила от поезията на Вапцаров” (поетесата Арис Диктеос)

Тачим Вапцаров защото е образец на човеколюбието. Обичаме поезията му защото отразява тревожно минало, и жадувано бъдеще. И днес той е компас на човека по истинския курс на живота.

На днешния ден преди 60 години, от мостика на ескадрения миноносец „Георги Димитров”, голямата българска майка баба Елена Вапцарова, осинови най-многочисления 48-ми випуск на Морското училище, давайки името на своя възлюбен син за патрон на випуска. 60 лета се изнизаха под кила на историята. И до ден днешен випуск „Вапцаровски” стои на вахта под флага и гюйса на флота, по сините паралели и меридиани на морета и океани, в обществения и културен живот на Родината, Випускът изгради 5 паметника и паметни плочи в памет на своя патрон. И днес Вапцаров продължава да зарежда света с енергия, вяра и надежда и оптимизъм. И днес всички възпитаниците на Морско училище изпълняват с чест неговия пророчески девиз:

„ Ние искахме нещо огромно,

Ние искахме кораби като планини,

Ние искахме далечни морета”.

Да, ние го искахме и сътворихме, но не даром. Вярно и честно служихме и служим на Република България…

Знак на уважение към патрона на Морско училище посвeщавам стихотворението си

Разстрелът

„Разстрел, и след разстрела” -- Знаме

и Зов и Песен за човека,

и Слово – неугасващ пламък

изгрял в сърцата ни вовеки.

„Разстрел, и след разстрела” – Вечност.

Любов и Вяра не умират!

Безсилни са за теб картечи

бунтовно чедо на Пирина.

Затуй е „просто и логично”,

че няма за герой забрава,

че все по-крепко се обичаме

с любов по-жарка от жарава.

Васил Дачев

възпитаник на „Вапцаровски” випуск

на ВНВМУ „Никола Йонков Вапцаров”