ПОЗИЦИЯ НА ВВМУ „Н. Й. ВАПЦАРОВ”

ОТНОСНО ПУБЛИКАЦИЯ ВЪВ ВЕСТНИК КЛАСА ОТ 28.04.2012 г.

По повод на публикацията във вестник „Класа“ от 28.04.2011г., озаглавена „ВВМУ "Никола Вапцаров" - на първо място сред "кръшкачите" в морската квалификация“ е подходящо да бъдат направени някои уточнения.

Изнесената в статията информация не отговаря на истината, изложените в нея твърдения са тенденциозно подбрани и не са подкрепени с обективни факти. Посочената в статията „поредица публикации на нашата медия за влошеното качество на морското образование“ е, по-скоро, резултат от злонамерена кампания срещу ВВМУ с недостойни цели, отколкото – резултат от сериозен анализ на състоянието на морската квалификация.

Подходящо е на публикуваните обвинения да се отговори в реда на излагането им.

На първо място е посочено, че „симулаторите, използвани в морската квалификационна дейност, не отговарят на изискванията“. Всички симулатори, функциониращи във ВВМУ са надлежно сертифицирани. На практика отговорността за сертифициране на конкретен симулатор е на фирмата производител, в случая – Транзас. Процесът на сертифициране се заключава в издаване на удостоверение от призната агенция за пригодността на конкретния симулатор. Агенцията след проверка удостоверява със сертификат класа на симулатора, учебните цели, за които може да се ползва, и срока на валидност на сертификата. На основание на тези сертификати компанията производител издава на ползвателите уверение за съответствие на симулатора към изискванията на Конвенцията за подготовка и освидетелстване на морските лица ( Statement of compliance ). ВВМУ притежава три симулатора: навигационен симулатор „ Navy – Trainer Professional 4000 “ ( NRPro 4000 ), симулатор на система „ Global Maritime Distress and Safety System “ ( GMDSS ) „ TGS - 4100“ и инженерен симулатор „ Engine Room Simulator “ (ERS 4 000) , частично подобрен до версия „ERS 5000“ И трите симулатора са надлежно сертифицирани с уверения за съответствие, издадени на 10.10.2006 г. Нещо повече, по време на проведената от Изпълнителна агенция Морска администрация проверка на 14.04.2010 г. и трите симулатора са притежавали посочените по-горе сертификати и не ясно как в документите от проверката, посочени в публикацията, е налице констатация за липса на сертификати.

Не може да се подмине коментарът, че NTPro 4000 е нередовен. Очевидно авторите на публикацията не са получили достъп до всички документи или са ги тълкували прекалено тенденциозно. Много по-лесно щеше да бъде авторите да проверят в сайта на Transas, където са публикувани сертификат от Руския технически надзор, който одобряват този симулатор и го валидира до края на годината. Още по-нелепо е, че се цитира фактура, с която е закупена първата версия на тренажора – NTPro 3000, която по–късно е двукратно надграждана до настоящата версия. Допълнително следва да се посочи, че доколкото симулаторите са закупувани от ВВМУ, то неотменно изискване е те да са били сертифицирани към момента на сделката. Очевидно източникът на информация за публикацията неоснователно се съмнява в наличието на здрав разум в ръководството, закупило съответните симулационни системи.

По отношение на симулаторите следва да се допълни, че с оглед на развитието на тренажорната база е разработен и въведен в действие план за обновяване на тренажорната база на ВВМУ. Планът е разработен съвместно с представители на фирма Транзас и е съгласуван по надлежен ред с Министерството на отбраната. Конкретните параметри на плана предвиждат разширяване и обновяване на тренажорната база. На състоялото се откриване на разширението на симулатора „TGS - 4100“ на 16.03.2012 г. планът бе обявен пред присъстващите медии и желаещите да получат информация за тренажорната база на ВВМУ, както и на тенденциите за развитието й, можеха свободно да задават въпроси – възможност, от която авторският екип на статията очевидно не се е възползвал.

На следващо място идва въпросът с „легитимността на провежданите в морската Алма матер квалификационни курсове“. Правото за провеждане на квалификационни курсове се регламентира от Закона за висше образование, в който чл. 6 ал. (1) т. 2 гласи „висшето училище е юридическо лице с предмет на дейност повишаване квалификацията на специалисти“. Независимо, че правото на ВВМУ да провежда квалификационни курсове не зависи от сертифицирането на Лойдс Регистъра, а се полага по закон и се контролира за нуждите на гражданското корабоплаване от Изпълнителна агенция Морска администрация, то удачно е да се опровергае посочената по-горе констатация на публикацията. Издаденият от клона на Лойдс Регистъра „Сертификат за одобрение“ със срок на валидност 30.11.2012 г. удостоверява, че „системата за управление на качеството на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ е одобрена от Lloyd’s Register Quality Assurance в съответствие със следните стандарти за системи за управление на качеството: BS EN ISO 9001:2008, EN ISO 9001:2008, ISO 9001:2008 “ . Системата за качеството е определена като приложима за „обучение на кадри с висше образование с образователно-квалификационна степен „Бакалавър“, „Магистър“ и „Доктор“, обучение, квалификация и научно-изследователска дейност, свързана с подготовката на кадри с висше образование за нуждите на ВМС и гражданското корабоплаване“. На проведена планова проверка от Лойдс Регистъра на 09.06.2011 г. бе сертифицирана и проверена организацията на водене на част от квалификационните курсове, а за следващото посещение през месец Май 2012 г. е планирано да се проверят и останалите курсове.

Очевидно е, че изнесената информация по отношение на системата за оценка на качеството и правото да се водят квалификационни курсове е поредната тенденциозна и невярна констатация. Пропускайки атрактивния въпрос „Кой има интерес от подобна дезинформация?“ и придържайки се към стила на публикацията следва да се заяви, че „абсурдите обаче не свършват…“.

Идва ред и на „сладката баница на военния часпром“.

Напълно вярно е, че част от офицерите от преподавателския състав водят курсове за професионална квалификация. Правно основание за това се дава от чл. 88 ал.2 т.4 на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, който гласи: „несъвместимост с военната служба в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия е налице, когато военнослужещият работи по граждански договор, освен за извършване на преподавателска, научноизследователска, спортносъстезателна или друга творческа дейност“. Привличането на офицерите от преподавателския състав за участие в квалификационни курсове , освен че не е противозаконно, но е и неделима част от идеята за съчетаване на академични и професионални умения в лицето на съвременния преподавател. Що се отнася до размера на хонорарите, добре ще е ако пожеланието за „една допълнителна заплата от хонорари“ се сбъдне поне частично.

Освен със злословие, тази част на публикацията изобилства и от некоректни данни. Обучаемите курсанти във ВВМУ към момента са 110, а преподавателите с офицерско звание са 18 – твърде различно от твърдението на „запознати“, че „ във ВВМУ се пада по офицер и половина на обучаем курсант“. Дори и ако добавим цивилните преподаватели се получава 130 преподаватели за 2300 обучаеми студенти и курсанти. Налице е поредната информация с невярно съдържание.

Доколкото в статията се твърди, че „официалната статистика удобно се скрива зад военната тайна“, удачно е в заключение да се споменат няколко думи и по отношение на тайната, като потърсим отговор на въпроса, как авторите на статията са достигнали до тези „секрети“ на ВВМУ.

В свое писмо от 13.12.2011 г. Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция Морска администрация капитан далечно плаване Сергей Църнаклийски иска от няколко институции, сред които и ВВМУ, разрешение за достъп до протоколите от извършени проверки от Изпълнителната агенция на учебните заведения, предоставящи образователни, обучителни и квалификационни курсове на морски лица. Искането е инициирано от вестник „Класа“ и се позовава на чл.31 на Закона за достъп до обществена информация. В отговора на ВВМУ от 23.12.2011 г. и на основание чл.37, ал.1, т.2 достъпът е отказан. Остава открит въпросът как в посочения случай е добита информацията?

Налага се изводът, че информацията за публикацията не отговаря на истината, добита е по некоректен начин и е представена тенденциозно.

Ръководството на ВВМУ заявява, че не приема, не ползва и не толерира подобен начин за информиране на обществото. Доколкото подобен подход не е в интерес на морското образование, ръководството на ВВМУ декларира, че остава открито за работа с медиите и предлага на авторския екип в рамките на работна среща да представи сведения за състоянието на тренажорната подготовка и перспективите за нейното развитие. По време на срещата желаещите могат да получат актуалните документи, подкрепящи изложената позиция.

НАЧАЛНИК НА ВВМУ „Н. Й. ВАПЦАРОВ“

 КАПИТАН I РАНГ, ПРОФ. ДВН ( п) БОЯН МЕДНИКАРОВ

 30 .0 3 .2012 Г.